Slabší euro vůči dolaru na korunu výrazněji nedopadlo

V uplynulém týdnu se neobjevil významnější impuls, který by nasměroval korunu jedním či druhým směrem a ta tak i nadále setrvává poblíž 24,10 EUR/CZK. Domácí měnu výrazněji neovlivnil ani výsledek inflace v eurozóně, která sice stejně jako v červenci dosáhla 5,3 %, vzhledem ale ke klesající jádrové dynamice trh horší celkový výsledek neřešil a začal i tak sázet na uvolněnější měnovou politiku ECB. To se následně odrazilo i v kurzu EUR/USD, kdy euro oslabilo pod 1,08 EUR/USD a na přelomu týdne se pohybuje v oblasti nejslabších úrovní od letošního června.

Trh aktuálně dává už jen zhruba 60% šanci scénáři, že by do konce roku v eurozóně sazby ještě rostly. Co to znamená pro českou korunu? Na jednu stranu nižší šance na růst sazeb prospívá domácí měně v důsledku již nezužujícího se úrokového diferenciálu. Na druhou stranu se pod očekáváním uvolněnější měnové politiky v eurozóně schovávají i obavy ohledně další ekonomického růstu, což bude na Česko, jakožto malou silně proexportně orientovanou ekonomiku, negativně dopadat.

To ve výsledku může představovat argument pro dřívější a rychlejší snižování sazeb ze strany ČNB, což by naopak negativně dopadalo na korunu. Tržní sazby ale tento přístup prozatím nereflektují: současné hodnoty FRA sazeb naznačují očekávání trhu, že základní úroková sazba do konce letošního roku poklesne jen zhruba o 15bb. Ještě na začátku minulého týdne trh očekával pokles sazeb o necelých 25bb.

Tento týden vychází větší množství tuzemských dat, kdy patrně nejzajímavější statistika mezd dorazila již dnes ráno. O něco silnější reálný pokles je opět spíše argumentem pro dřívější nežli pozdější snižování sazeb (více v komentáři zde). Ve středu dorazí statistika průmyslu a zahraničního obchodu, ve čtvrtek maloobchodní tržby a v pátek se týden plný dat uzavře informací o podílu nezaměstnaných. Výraznější potenciál pro ovlivnění koruny má ale až výsledek inflace zveřejněný příští týden (11. září).


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat