Sedm dní s korunou: nejisté zasedání ČNB může přinést zvýšenou volatilitu

Aleš Michl - člen bankovní rady ČNB

V minulém týdnu koruna výrazněji neměnila kurz, a i přes krátkodobý čtvrteční útok na rezistenci na úrovni 24,75 EUR/CZK se většinu času pohybovala v úzkém pásmu mezi 24,6-24,7 EUR/CZK. Příliš volatility nepřineslo ani zasedání ECB, která podle očekávání po deseti zvýšeních v řadě rozhodla o stabilitě sazeb.

Možná zajímavější tak v kontextu Česka bylo zasedání Maďarské centrální banky, která snížila základní sazbu rychlejším než očekávaným tempem, a to o 75bb.

Právě měnová politika bude s největší pravděpodobností hlavním faktorem určujícím směr koruny v tomto týdnu. Česká národní banka zasedá ve čtvrtek a po dlouhé době ohledně jejího rozhodnutí panuje zvýšená dávka nejistoty.

Podle průzkumu agentury Bloomberg očekává 11 z 19 oslovených analytiků snížení sazeb o 25bb, zbylých 8 respondentů se kloní k pokračující stabilitě sazeb. Šance pro oba scénáře hodnotíme srovnatelně, s mírným příklonem ke snížení sazeb již na čtvrtečním zasedání.

Důvodem je mj. nově zveřejňovaná prognóza, která patrně proti poslední verzi ukáže o něco rychlejší ústup inflace, dohromady s horším ekonomickým výhledem. Ochotu uvolňovat měnovou politiku v letošním roce naznačují i poslední komentáře členů bankovní rady, byť ne nutně musí znamenat snížení již v listopadu.

Například guvernér Aleš Michl se vyjádřil tak, že „je čas pomalu a rozvážně vykročit dál. Ať už do konce roku mírně, pomalu, rozvážně snížíme sazby, nebo ne, zůstaneme jestřáby.“ Možnost letošního snížení sazeb nevyloučil např. ani viceguvernér Jan Frait („…nelze vyloučit, že by bankovní rada mohla souhlasit se snížením sazeb ještě v tomto roce“), člen bankovní rady Jan Kubíček (…“rizika jsou tak protichůdná, že ještě teď nevím, jak příští týden budu hlasovat“) nebo člen bankovní rady Tomáš Holub (…sazby můžou poměrně rychle dolů, pokud lednové přecenění dobře dopadne. Anebo začít pozvolna teď“).

Kromě zasedání ČNB bude pro korunu důležitý i úterní výsledek HDP za třetí kvartál letošního roku, z globálního dění může na korunu dopadat úterní výsledek inflace a HDP v eurozóně, spolu se středečním zasedáním Fedu. Vzhledem k nejistému výsledku zasedání ČNB lze celkově očekávat zvýšenou volatilitu kurzu v případě obou rozhodnutí. Stabilita sazeb by podpořila korunu v posílení směrem k hranici 24,50 EUR/CZK, snížení sazeb by naopak mohlo vést k oslabení koruny. Síla bude v obou případech záviset na poměru hlasů a na komentářích guvernéra Michla na tiskové konferenci.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat