Sedm dní s korunou: ČNB se pokusí o „jestřábí stabilitu“. Již po osmé v řadě

cnb_bankovni_rada_01

Minulý týden trh napjatě sledoval zasedání Fedu a ECB, kdy obě centrální banky sice doručily očekávané rozhodnutí směřující ke konci cyklu zvyšování sazeb, doprovodný komentář byl ale jasně jestřábí značící chuť dále utahovat podmínky měnové politiky. Fed sazby poprvé po více než roce nezměnil, ovšem v nové prognóze je nastíněn plán jejich zvýšení o dalších 50bb do konce tohoto roku. Trh se ale tomuto scénáři zdráhá věřit a do konce roku očekává maximálně jeden hike.

Evropská centrální banka zvýšila sazby o 25bb, což bylo široce očekáváno. Překvapila ovšem revize prognózy na inflaci směrem vzhůru, a to pro roky 2023, 2024 i 2025. Posun výše na horizontu měnové politiky znamená, že centrální banka nemá prostor pro pauzu a bude muset pokračovat v navyšování sazeb. Před zasedáním očekával trh dva hiky, po zasedání a jednom hiku předpokládá navýšení sazeb ještě o zhruba 40bb.

Jestřábí signál ze strany ECB tak byl z pohledu trhu silnější, což odráží i vývoj eurodolaru. Euro během minulého týdne posílilo proti dolaru o necelá 2 % a aktuálně se obchoduje nad 1,09 EUR/USD. Koruna vůči euru takřka nezměnila kurz a zůstává poblíž nejslabších úrovní od poloviny března u 23,8 EUR/CZK.

Tento týden má koruna potenciál pro větší volatilitu, jelikož ve středu zasedá ČNB. O rozhodnutí je prakticky jasno, kdy dosavadní komentáře členů bankovní rady nenaznačují, že by se mělo podařit najít více než  tři hlasy pro možnost zvýšení sazeb. Ekonomická data, která dorazila od posledního zasedání ČNB, zároveň vyznívají ve prospěch rychlejší desinflace.

Zvýšení sazeb po roce stability by v takové chvíli působilo překvapivě, obzvlášť v kontextu nové prognózy ČNB radící začít s postupným snižováním sazeb. Možnost samotného snižování ale patrně guvernér Michl ponechá opět neotevřenou a stejně jako na předchozích zasedáních se pokusí přinést verbální podporu koruně – mj. avizováním, že na příštím zasedání se bude rozhodovat mezi stabilitou a zvýšením úrokových sazeb.

Otázkou je, nakolik trh bude ochoten na tuto hru přistoupit, kdy FRA sazby naznačují očekávané snížení sazeb do konce roku o více jak 50bb, možnost hiku trh nepřijímá vůbec. Prostor pro výrazné posílení koruny je tak omezený a spíše očekáváme další postupné oslabování.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat