Sedm dní s korunou: ČNB postupuje podle stejného scénáře jako v červenci

Koruna minulý týden zakončila na podobných hodnotách, jako ho započala a dále je ovlivňována zejména globálním děním a intervencemi ČNB. Předběžná data z dekádní bilance naznačují, že zatímco v prvních 10 dnech byla centrální banka aktivní na devizovém trhu a vynaložila zhruba 2 miliardy EUR, aby pomohla koruně skokově posílit, mezi 10.8. – 20.8. byla aktivita nulová nebo jen zanedbatelná.

Koruna tak v druhé třetině měsíce zhruba o 1 % oslabila. Ke konci minulého týdne ovšem domácí měna začala opět mírně posilovat, a to bez výraznějších kurzotvorných zpráv. To spolu s informacemi z mezibankovního trhu naznačuje, že koruna mohla „dooslabovat“ až k hranici, za kterou není ČNB ochotná jít a došlo proto k obnovení intervencí.

Shodou okolností takřka totožný přístup bylo možné pozorovat i v červenci. Domácí centrální banka v první části července agresivně intervenovala, jen aby následně nechala korunu po zbytek měsíce oslabovat k 24,65 EUR/CZK. Na začátku srpna pak znovu pomohla koruně k výraznějšímu posílení. Nabízí se tak otázka, jestli na přelomu měsíce ČNB nezopakuje tento postup, kdy se změnami v bankovní radě patrně došlo i k úpravě strategie nakládání s devizovými rezervami.

Tento týden z Česka dorazí jen méně významná data, bez potenciálu více ovlivnit směr koruny. V úterý dojde k zpřesnění HDP za Q2, ve čtvrtek pak dorazí informace o plnění státního rozpočtu a PMI z výrobního sektoru. Důležitější bude dění za hranicemi, zejména v podobě vývoje inflace v Německu (úterý) a eurozóně (středa).

Trh totiž začal částečně zaceňovat 75bb hike ECB na nejbližším zasedání a vyšší růst spotřebitelských cen by toto očekávání pravděpodobně zpečetil, což by alespoň krátkodobě mohlo pomoct euru, případně i dalším měnám v regionu. Ostře sledované ovšem zůstanou především ceny evropských energií, kdy i začátkem týdne dochází k dalšímu prudkému zdražování a ceny vystoupaly na úrovně, které pro řadu firem nejsou ekonomicky zvládnutelné.

Investoři tak budou nyní sledovat, zdali si EU dokáže rychle a funkčně s cenami energií poradit. To ve výsledku bude zásadní nejen pro euro ale i pro ostatní měny v regionu, včetně koruny, do jejichž kurzu se negativně propisují obavy z horšího ekonomického vývoje v Evropě.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat