Rostoucí sázky na růst úrokových sazeb Fedu koruně neprospívají

Koruna v posledních dnech hledala směr a navzdory menším výkyvům zakončila týden vůči euru na prakticky totožných hodnotách, jako ho začala.

Pozitivní zprávou pro tuzemskou měnu je dosažení dohody v USA ohledně navýšení dluhového stropu, naopak negativně se projevují rostoucí očekávání ohledně přísnosti měnové politiky ve Spojených státech. Sázky na červnový hike po pátečních číslech ohledně Fedem preferované PCE inflace a vyšších výdajích spotřebitelů vzrostly a trh aktuálně přikládá více jak 65% pravděpodobnost zvýšení sazeb na zasedání v polovině června.

I kdyby ke zvýšení nedošlo, počítá trh s déle trvající stabilitou a sazbami ke konci roku zhruba na současné úrovni. Změna nálady nahrává dolaru, který posiloval vůči většině světových měn, včetně eura. Euro je kvůli tomu proti dolaru nejslabší od letošního března (1,07 EUR/USD), tlak se projevil i u dalších evropských měn. Koruna tak nový týden začíná v blízkosti 23,7 EUR/CZK.

Tento týden oddych nepřinese. Z domácích vlivů má prostor kurz koruny ovlivnit zítřejší revize výsledku HDP za Q1’23 a to zejména díky zveřejněné struktuře. Výraznější propad spotřeby domácností může představovat silný argument proti možnosti zvýšení sazeb a zároveň lépe otevřít prostor pro snižování v Q4’23.

V národních účtech bude možné poměrně přesně dohledat i dynamiku mezd za první čtvrtletí, která oficiálně vychází v příštím týdnu a představuje údaj, na který řada členů bankovní rady s napětím čeká. Působit ovšem budou i globální vlivy, kdy v průběhu týdne dorazí výsledky ohledně květnové inflace v eurozóně.

Případné překvapení směrem vzhůru by mohlo přinést podporu společné evropské měně a v konečném důsledku i dalším měnám v regionu. V pátek pak poslední zásadní událost budou představovat data z amerického trhu práce, kde případný silnější výsledek může trh ujistit v sázkách na hike a naopak ještě více podpořit posilování amerického dolaru.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat