Řecká ekonomika už není synonymum pro problém

santorini-g3a7e80992_1280

Před více než deseti lety se řecká ekonomika dostala na pomyslné dno. V důsledku masivních makroekonomických nerovnováh země de facto zbankrotovala a vážně hrozila i varianta grexitu, čemuž zabránila jen série bailoutů a následná politika fiskální přísnosti (austerity). Daní za to byl však propad ekonomiky o celou čtvrtinu, přičemž v recesi zůstalo Řecko osm let v kuse. Po ztracené dekádě se však nyní zdá, že se řecká ekonomika konečně dostala do lepší kondice.

Začněme několika čísly, která dokumentují aktuální stav řecké ekonomiky. Ta v posledních dvou letech zažila jedno z nejdynamičtějších oživení v eurozóně, díky čemuž se HDP nachází 6 % nad předpandemické úrovni (pro porovnání – česká ekonomika se stále ještě zcela nezotavila).

Svižným tempem rostou především exporty, podobně jako investiční aktivita (příliv čistých zahraničních investic byl v posledních dvou letech historicky rekordní). A přestože je Řecko stále nejzadluženější zemí EU a jeho dluh vystoupal až na 206 % HDP, v roce 2022 došlo k poklesu na 171 % HDP. To je nejen nejméně od roku 2012, ale takto svižné tempo poklesu vládního dluhu dělá z Řecka jednoznačného premianta v EU.

Tento pozitivní vývoj řecké ekonomiky, který jde částečně na vrub současné vládě a její pro-tržní hospodářské politice, reflektují i ratingové agentury. S&P nedávno změnila výhled na pozitivní a šéf řecké centrální banky očekává, že krátce po víkendových volbách (21.5.) bude upgradován i celkový rating na BBB-, což by řecký dluh dostalo z kategorie „junk“ na investiční stupeň.

Na druhé straně, super-přísná fiskální restrikce nadiktována tzv. troikou (Komise, ECB a MMF), jejíž efektivnost samy angažované instituce zpětně zpochybňují, zanechala dlouhodobé šrámy. Navzdory současnému růstu zůstává řecká ekonomika přibližně o 25 % menší než v roce 2008, zatímco průměrná mzda zaostává o téměř 30 %. Cesta k úplnému zotavení z táhlé finanční krize je tak stále během na dlouhou trať, přičemž je možné, že nastoupená trajektorie nezůstane zcela hladká.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat