Řadě profesí vzrostly v březnu nástupní platy, ukazují data

Řadě profesí vzrostly v březnu nástupní platy. Například zahradníkům nabídly firmy v březnu nástupní plat v průměru 29 500 korun oproti únorové průměrné nabídce 22 200 korun. Polepšily si také nástupní platy malířů o 20 procent či uklízeček o 19 procent. Vyplývá to ze statistik pracovního portálu JenPráce.cz, který v březnu lidem umožnil ucházet se o 25 890 pracovních pozic.

„Míra nezaměstnanosti za poslední dva roky je v České republice jednou z nejnižších v porovnání s okolními státy. Jsme na to v tomto ohledu lépe než Polsko či Německo, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem tří procent a výrazně lépe než Slovensko s mírou nezaměstnanosti kolem šesti procent,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který v březnu nabídl téměř 26 000 pracovních nabídek.

„Firmy nabízí stále dostatek pracovních pozic a za uplynulý měsíc vzrostly i mnoha profesím výrazně minimální nabízené odměny. Firmy tak zareagovaly na inflaci, která trápí domácnosti už řadu měsíců,“ dodává Anna Kevorkyan.

Minimální nabízená odměna vzrostla v březnu nejvíce obchodním ředitelům a vedoucím pracovníkům, polepšila si ale i profese zahradníka či malíře, kterým firmy nabídly oproti únoru o 7 300 korun, resp. 5 825 korun více. Uváděná změna přitom ukazuje minimální odměnu, kterou zaměstnanec dostane při nástupu. Nástupní platy rostly také daňovým specialistům, strojníkům či supportu IT. V procentuálním vyjádření vzrostly zajímavě nabízené nástupní platy i uklízečům/uklízečkám, a to o 19 procent.

Z dat pracovního portálu dále vyplývá, že 92,7 % nabízených pracovních nabídek připadalo v březnu na hlavní pracovní poměr a 7,3 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce.

Poměr nabízených brigád se tak letos dále nepatrně snížil, o měsíc dříve činil 7,5 %. V březnu 2022 dělal přitom poměr nabízených brigád 12,7 %. Každý uchazeč o práci se na portálu JenPráce.cz dostal v březnu do kontaktu v průměru s 2,1 firmami, což je zhruba stejně jako v loňském březnu.

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v březnu tradičně na Prahu, a to 17,7 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj se 11,8 % následovaný Moravskoslezským krajem s 11,5 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,3 %), na Vysočině (3,2 %) a ve Zlínském kraji (3,4 %).

Co se týká brigád, Praha dominovala ještě výrazněji. Celých 26,4 % nabídek brigád bylo pro hlavní město. Jihomoravský kraj pak nabízel 12,3 % brigád a třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 11,7 %. Nejméně brigád pak firmy nabídly pro Karlovarský kraj (0,8 %), Liberecký kraj (1,6 %) a Pardubický kraj (2,5 %).

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat