Průmyslová produkce v srpnu oproti červenci sice o 0,2 % vzrostla, avšak nedokázala ve větší míře korigovat slabá červencová čísla. Průmyslová produkce se tak přes léto vrátila na hodnoty za začátku letošního roku. Nijak oslnivý není ani pohled na meziroční srovnání s poklesem produkce o 1,7 %. A v neposlední řadě velmi slabé zůstávají i nové zakázky s meziročním poklesem o 4,2 %. Klesaly přitom, jak ty zahraniční (-3,4 %), tak i ty tuzemské (-5,5 %). K slabosti nových zakázek je ještě nutné přidat skutečnost, že jsou v běžných cenách a nezohledňují inflaci. Hodnota nových zakázek byla letos v srpnu nejnižší od loňského dubna.
Na základním obrazu průmyslu se v srpnu nic nemění. Většina průmyslových odvětví se i nadále nachází v recesi. Kladně k meziročnímu růstu produkce přispívá jen několik odvětví. V srpnu dominantně motorová vozidla, ostatní dopravní prostředky a výroba elektrických zařízení. Naopak výrazný meziroční pokles produkce pokračoval v energeticky náročných odvětvích jako výroba základních kovů či ostatních nekovových minerálních výrobků. Nijak oslnivě na tom není přes léto ani strojírenství.
Žádné zázraky a významnější zlepšení nelze od průmyslu v nejbližších měsících očekávat. Nové zakázky jsou v útlumu. Předstihové ukazatele, ať už je to PMI, německý Ifo, či konjukturální průzkumy ukazují v podstatě jedno a totéž – slabou poptávku, útlum produkce a snižování zaměstnanosti. To se začíná odrážet i v reálných číslech, když se v průmyslu průměrný evidenční počet zaměstnanců meziročně snížil o 2 %. Letní čísla z průmyslu (červenec a srpen) navíc naznačují, že příspěvek průmyslu do HDP bude ve 3. čtvrtletí negativní (to už je téměř jistota), což spolu s utlumenou spotřebou domácností zvyšuje pravděpodobnost mezikvartálního poklesu HDP ve 3. čtvrtletí.
Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta