Průmyslová produkce v srpnu jen mírně korigovala slabý červen

Škoda Auto a.s., závod Vrchlabí

Průmyslová produkce v srpnu oproti červenci sice o 0,2 % vzrostla, avšak nedokázala ve větší míře korigovat slabá červencová čísla. Průmyslová produkce se tak přes léto vrátila na hodnoty za začátku letošního roku. Nijak oslnivý není ani pohled na meziroční srovnání s poklesem produkce o 1,7 %. A v neposlední řadě velmi slabé zůstávají i nové zakázky s meziročním poklesem o 4,2 %. Klesaly přitom, jak ty zahraniční (-3,4 %), tak i ty tuzemské (-5,5 %). K slabosti nových zakázek je ještě nutné přidat skutečnost, že jsou v běžných cenách a nezohledňují inflaci. Hodnota nových zakázek byla letos v srpnu nejnižší od loňského dubna.

Na základním obrazu průmyslu se v srpnu nic nemění. Většina průmyslových odvětví se i nadále nachází v recesi. Kladně k meziročnímu růstu produkce přispívá jen několik odvětví. V srpnu dominantně motorová vozidla, ostatní dopravní prostředky a výroba elektrických zařízení. Naopak výrazný meziroční pokles produkce pokračoval v energeticky náročných odvětvích jako výroba základních kovů či ostatních nekovových minerálních výrobků. Nijak oslnivě na tom není přes léto ani strojírenství.

Žádné zázraky a významnější zlepšení nelze od průmyslu v nejbližších měsících očekávat. Nové zakázky jsou v útlumu. Předstihové ukazatele, ať už je to PMI, německý Ifo, či konjukturální průzkumy ukazují v podstatě jedno a totéž – slabou poptávku, útlum produkce a snižování zaměstnanosti. To se začíná odrážet i v reálných číslech, když se v průmyslu průměrný evidenční počet zaměstnanců meziročně snížil o 2 %. Letní čísla z průmyslu (červenec a srpen) navíc naznačují, že příspěvek průmyslu do HDP bude ve 3. čtvrtletí negativní (to už je téměř jistota), což spolu s utlumenou spotřebou domácností zvyšuje pravděpodobnost mezikvartálního poklesu HDP ve 3. čtvrtletí.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta 

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat