Prodeje automobilů v EU v roce 2020 extrémně propadly

skoda-4852927_1280

Pro evropský trh s osobními automobily byl rok 2020 naprosto výjimečným. Z pohledu počtu registrovaných vozů v EU sice nebyl úplně nejslabší (tím byl rok 2013), avšak rychlost pádu celého trhu byla dosud nevídaná. „Zatímco po pádu Lehman Brothers trh padal pět let, až se dostal pod hranici 10 milionů prodaných vozů, v době pandemie na to stačil ani ne rok, jak potvrzují dnes ráno zveřejněné výsledky,“ upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek.

V celé EU se v roce 2020 zaregistrovalo celkem 9,9 milionu nových vozů, což bylo o téměř 24 % méně než v roce předchozím. Meziroční výpadek více než tří milionů vozů souvisí s pandemií koronaviru a jejími ekonomickými důsledky. Ve všech zemích počty registrovaných vozů padaly dvouciferným tempem. Nejvíce v Chorvatsku (-42,8 %), nejpomaleji pak v Dánsku (-12,2 %). „Propad tří největších evropských trhů v rámci EU – německého, francouzského a italského – je sám o sobě odpovědný za více než polovinu celkového poklesu. Propad zasáhl především italské a francouzské automobilky, které tak ztrácely svůj tržní podíl ve prospěch těch německých,“ říká Dufek.

Největší evropská automobilka (VW) si připsala více než čtvrtinu v EU prodaných automobilů. Škoda Auto jako jeho součást byla při dobývání tržního podílu dokonce nejúspěšnější, když dosáhla 5,6% podílu trhu (o 0,6 procentního bodu větší než v předchozím roce). Lépe než řadě ostatních se vedlo i dalším v tuzemsku působícím automobilkám. „A to je s ohledem na pozici automobilového trhu v ČR nepochybně dobrá zpráva, zvlášť když právě i automobilový průmysl zadržuje pád ekonomiky v době třetího lockdownu,“ konstatuje Dufek.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat