Pozvolné oživování maloobchodu se v srpnu zadrhlo

Restaurace by měly posílit svoji přítomnost online a více nabízet také takeout_Zdroj_Storyous

Pozvolné oživování maloobchodu z posledních měsíců se v srpnu zadrhlo. Zatímco od května maloobchodní tržby v meziměsíčním srovnání pomalu rostly, tak v srpnu došlo k meziměsíčnímu poklesu maloobchodu o 0,8 %. Ve stálých cenách se tak maloobchodní tržby v srpnu vrátily na dubnové hodnoty a tím pádem i na nejnižší úrovně v letošním roce.

V meziročním srovnání zůstává maloobchod v červených číslech, když tržby v srpnu poklesly o 2,8 %. Do meziročně kladných čísel se maloobchod vrátí až ve 4. čtvrtletí letošního roku.

Detailnější pohled ukazuje, že v srpnu oproti červenci vzrostly tržby za potraviny o 0,2 %, zatímco tržby za pohonné hmoty poklesly o 4,5 % a tržby za nepotravinářské zboží se snížily o 0,6 %. I v srpnu platilo, že se část nákupů, a týká se to především potravin, mohlo přesouvat z Polska zpět do ČR a to kvůli posilování polského zlotého vůči koruně od 2. čtvrtletí letošního roku. V meziročním srovnání v srpnu opět poklesly prodeje výrobků pro domácnost, prodeje oblečení a obuvi či prodeje počítačů. V srpnu naopak meziročně rostly tržby internetovým a zásilkovým obchodům či prodejnám s kosmetickými a toaletními výrobky.

Navzdory srpnovému poklesu maloobchodu se podle mě nic nemění na skutečnosti, že od 2. čtvrtletí pozorujeme stabilizaci spotřeby domácností a spotřebitelské poptávky. Jedná se však o stabilizaci na velmi nízkých úrovních! Žádná jiná země EU si v posledních dvou letech neprošla tak hlubokým propadem maloobchodních tržeb a spotřeby domácností jako ČR. Hluboký propad spotřeby domácností je také hlavním důvodem toho, proč ČR jako jediná země EU zatím nebyla schopna překonat předpandemické úrovně HDP.

V souhrnu za celý letošní rok očekávám pokles maloobchodních tržeb přes 4 % a v případě déletrvající špatné nálady může být celkový výsledek ještě o něco horší. Negativní zprávou je, že od srpna dochází opětovně ke zhoršování spotřebitelské důvěry, když se domácnosti více obávají hospodářské situace v nadcházejících dvanácti měsících a jejich ochota výrazněji nakupovat zůstává zatím nízká. Pomalejší oživování maloobchodu je jedním z hlavních rizik slabšího oživení tuzemské ekonomiky v nejbližších čtvrtletích.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat