Potíže vyjít se mzdou má 55 % lidí, výrazné problémy má pětina zaměstnanců

office-594132_1280

Prakticky ve všech odvětvích tuzemské ekonomiky klesají reálné mzdy, a to i přes jejich nominální růst. Nejde o krátkodobý výkyv – i při příznivém ekonomickém vývoji bude návrat na úroveň z přelomu 2020/2021 trvat několik dalších let. Česká republika v rámci EU zdaleka nejnižší nevyužitý potenciál lidí v produktivním věku. I proto je u nás v kontextu okolních zemí dlouhodobě rekordně nízká nezaměstnanost. Podle statistických dat je zaměstnávání v ČR ve srovnání s ostatními zeměmi stále velmi výhodné. Investorům se mimořádně vyplácíme, ale „levná práce“ nás zároveň silně brzdí.

Podle dat společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz má čím dál větší část zaměstnanců potíže vyjít se svou mzdou. Tato hlavní zjištění pak plynou z průzkumu LMC Jobsindex o spokojenosti, motivaci a angažovanosti zaměstnanců.

  • Pokles reálných příjmů vede k finančním potížím čím dál většího podílu zaměstnanců. Potíže vyjít se mzdou má 55 % lidí, výrazné obtíže pětina zaměstnanců.
  • V posledních 12 měsících zažilo 12 % zaměstnanců vážné potíže jako exekuce či kontakt s vymahačem dluhů. Potíže se odráží i na pracovním výkonu a na zdraví.
  • Zvýšení mzdy v letošním roce očekává 58 % zaměstnanců, ale jen necelá desetina lidí čeká zvýšení mzdy nad 10 %, které by z jejich pohledu bylo adekvátní.
  • Vyšší mzda je zdaleka nejčastější důvod ke změně práce. Mezi stávajícími zaměstnanci 8 % říká, že budou nuceni v dohledné době změnit práci, aby svou finanční situaci zvládli.
  • Největší podíl zaměstnanců by ke změně práce přesvědčil 20% až 30% nárůst mzdy. Takové nabídky budou vzhledem k nedostatku kandidátů stále častější. Firmám, které nebudou mzdy adekvátně zvyšovat, hrozí masivní odliv lidí.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat