Poptávka po nových úvěrech je u firem i veřejnosti slabá

finance-g3609ae074_1280

Bilanční suma bankovního sektoru vzrostla během února o 0,9 % meziměsíčně na konečných 9 738 mld. Kč. Většinu růstu si připsala položka dluhové cenné papíry v držení bank, ve které přibylo více než 53 mld. Kč (+14,1 % m/m). V meziročním srovnání je objem celkových aktiv vyšší o 2,2 %.

Objem celkových vkladů se zvýšil o 1,6 % meziměsíčně a dosáhl hodnoty 6 643 mld. Kč. V meziročním srovnání udržují vklady stabilní tempo růstu 7,9 %. „Z časového hlediska vidíme nejrychlejší růst v krátkodobých termínovaných vkladech (+3,8 % m/m), z hlediska sektorového opět rostly jak vklady nefinančních podniků (+2,6 % m/m), tak obyvatelstva (+0,8 % m/m). To se logicky odrazilo i ve vývoji nad-vkladů, které nadále udržují trend růstu. V celkové sumě nad-vklady poprvé překročily hodnotu 400 mld. Kč, přičemž větší část, zhruba 61 %, tvoří úspory obyvatelstva. Potvrzuje se tím neochota domácností v době nepříznivého ekonomického vývoje sahat do svých úspor, ba právě naopak tendence ještě více šetřit,“ vysvětluje Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank.

Celkový objem úvěrů v únoru poklesl o 0,1 % meziměsíčně na konečných 4 088 mld. Kč. V meziročním srovnání tempo růstu úvěrů významně zpomaluje, když aktuálně dosahuje hodnoty 4,8 %, přičemž v loňském únoru to bylo 7,8 %. Příčinou únorového poklesu úvěrů bylo především snížení objemu firemních úvěrů (-0,5 % m/m), úvěry obyvatelstva vzrostly jen mírně (+0,2 % m/m).

V celkových objemech se tak odráží slabá poptávka po nových úvěrech, ať už ve firemním nebo retailovém segmentu. Objem nových hypotečních úvěrů zůstává přes mírné únorové zvýšení zoufale nízko. Za první dva měsíce letošního roku bylo poskytnuto o 71 % méně hypoték než v roce loňském. Naopak spotřebitelské úvěry nadále udržují stabilní vývoj a ve srovnání s rokem 2022 jich letos bylo poskytnuto již o 1,5 % více.

„U firemních úvěrů udržovaly v loňském roce produkci nových úvěrů úvěry eurové díky velmi zajímavému rozdílu ve výši úrokové sazby. Ten se však letos rychle stírá. Od počátku roku skokově vzrostla průměrná úroková sazba nových eurových úvěrů z 3,75 % na 5,26 %, přičemž v loňském únoru dosahovala hodnoty 1,13 %. Stále je sice nižší než sazba úvěrů korunových (8,68 %), avšak poptávku po nových eurových úvěrech již znatelně brzdí,“ konstatuje Lenka Kalivodová.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat