Polsku opět hrozí ztráta peněz z fondů EU

Evropská komise zaslala Polsku šest formálních výzev k zaplacení pokuty. Nedodrželo totiž rozhodnutí Soudního dvora EU, které nařizuje Polsku rozpustit nově zřízenou a silně kritizovanou komoru profesní odpovědnosti Nejvyššího soudu.

Pokud Polsko uložené pokuty nezaplatí, z evropských fondů pro něj určených bude odečteno 174 milionů eur, zjistil soukromý polský rozhlas RMF FM od mluvčího Evropské komise Christiana Wieganda. Ve svém pravidelném newsletteru The Capitals na to upozornil server Euractiv. 

Podle Komise a Soudu EU může tato „disciplinární komora“ sloužit jako nástroj k perzekuci soudců kritizujících vládu. Polské orgány v minulosti sice komoru oficiálně rozpustily. Nahradily ji ale novou institucí, která má prakticky stejný účel – komorou pro profesní odpovědnost. V listopadu 2022 o této změně polská vláda informovala Komisi a žádala, aby jí přestala udělovat pokuty s tím, že provedenými změnami vyhověla rozhodnutí soudu.

Místopředseda soudu Lars Bay Larsen nicméně uvedl, že „opatření přijatá Polskem nejsou dostatečná“. Pokuta tak sice byla snížena, ale ne zrušena. Namísto jednoho milionu eur za den proto má Polsko uhradit půl milionu eur za den, penále se přitom počítá od 3. listopadu 2021.

Zatímco Bay Larsen uznal, že Polsko provedlo některé změny, dodal také, že je nutné přistoupit k dalším změnám, včetně zrušení rozhodnutí polského nejvyššího soudu, které umožňuje stíhat a zatýkat soudce.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat