Pokles sazeb již v prosinci zůstává velmi nejistý

Z posledního rozhovoru viceuvernérky Evy Zamrazilové vyplývá, že před prvním poklesem úrokových sazeb chce mít skutečně jistotu ohledně lednové inflace – zejména efektu lednového přecenění a dopadu zvýšení regulovaných složek do cen energií.

Zamrazilová zopakovala obavy zmíněné v posledním zápisu ze zasedání ČNB – riziko spojené s předčasným poklesem úrokových sazeb v prostředí špatně ukotvených inflačních očekávání je podle ní větší, než rizika spojená s negativním dopadem vyšších úrokových sazeb na hospodářský růst.

Aby se naplnil náš základní scénář (pokles sazeb o 25bps již v prosinci), centrální banka bude muset mít především větší jistotu ohledně výsledku lednové inflace.

To není zcela vyloučené. V průběhu první poloviny prosince může už řada poskytovatelů energií oznámit lednové změny ceníků a mohlo by být jasněji vidět, jaký efekt bude mít na hlavní tarify kombinace snížení ceny silové elektřiny (a plynu) a výrazné zdražení regulované složky.

Navíc vývoj cen některých služeb (pohostinství), cen předplatných (noviny, časopisy), dárkových karet nebo celoročních permanentek může pomoci indikovat sílu efektu “lednového přecenění” již v průběhu prosince.

Navíc současně s jasnějším obrázkem ohledně lednové inflace se na přicházejících číslech z reálné ekonomiky bude potvrzovat pokračující útlum průmyslové výroby, který může posouvat jazýčky na vahách nálady v bankovní radě lehce směrem k holubičímu křídlu. I proto zatím stále dáváme lehce vyšší pravděpodobnost prvnímu velmi opatrnému poklesu úrokových sazeb na prosincovém zasedání.

Rizika jsou však bezesporu výrazná a jednoznačně vychýlena směrem k pozdějšímu startu cyklu uvolňování měnové politiky – jak ostatně v posledním rozhovoru dokládají i výroky viceguvernérky Zamrazilové.


Autorem analýzy je Jan Bureš, 
hlavní ekonom Patria Finance

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat