Pokles americké inflace umožní Fedu nezvýšit úrokové sazby

Až do včerejšího dne panovaly nemalé pochybnosti o tom, jak by mohlo dopadnout dnešní zasedání americké centrální banky. Po včerejším zveřejněním výsledku americké centrální banky se rozjasnilo a zdá se být jasné, že tentokrát úrokové sazby nezvýší.

Připomeňme, že celková americká květnová inflace v meziročním srovnání propadla z 5 % na 4 %, přičemž krátkodobý výhled vyznívá stále směrem dolů. To bude pro holubičí většinu ve vedení Fedu dostatečný argument, aby protlačili pauzu ve zvyšování úrokových sazeb. Na druhou stranu jádrová inflace, a to ať již ta tradiční (tj. celková bez energií a potravin) či její nejrůznější odrůdy zůstala vysoká. Zpomalení na hodnotu 5,3 % je jen kosmetická a meziměsiční růst na úrovní 0,4 % nemůže Fed uspokojit v tom smyslu, že by mohl vyhlásit pauzu (v cyklu zvyšování sazeb) a posadil se do vyčkávacího módu.

A tím dostáváme k tomu, jak Fed asi odkomunikuje dnešní rozhodnutí. Holubičí verdikt ponechat sazby na stávající úrovni (5,0-5,25 %) by podle nás měl být kompenzován jestřábím vyzněním prognózy a následným vystoupením šéfa Fedu J. Powella. Ten by se na pozadí odhadované projekce úrokových sazeb bude snažit prodat trhu myšlenku, že nejde o definitivní konec cyklu zvyšování sazeb, ale že tento krok přijde na pořad v červenci.

Jinak řečeno, do Fedem prezentované prognózy by se mělo dostat ještě jedno zvýšení o 25 bazických bodů (mediánová očekávání pro Fed Funds by se měly dostat na 5,37 % pro konec tohoto roku). Bude přitom na šéfovi J. Powellovi, aby trh sdělil jak silný vzkaz pro červencové zasedání tato nová prognóza bude a jak vysoko je nastavena laťka proto, aby Fed upustil od své dosavadní komunikační strategie, že jedno zvýšení úrokových sazeb “přeskočí” a znovu se k němu plynule až na dalším (tj. červencovém) zasedání.


Autorem textu je Jan Čermák, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat