Podíl nezaměstnaných v dubnu poklesl na 3,6 %

Český trh práce zůstává silný, a i v dubnu dokázaly zejména sezónní vlivy přispět ke snížení podílu nezaměstnaných. Ten tak poklesl z březnových 3,7 % na 3,6 %. Prozatím se tak neprojevují negativní dopady klesající poptávky. „Zaměstnavatelé proto příliš nechtějí přistupovat ke snižování zaměstnanosti, jelikož zůstávají optimističtí ohledně budoucího vývoje a z nedávné historie si uvědomují, jak složité je na současném trhu práce opětovně pracovní sílu získávat,“ říká Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank.

Ve srovnání s koncem března výrazně ubylo uchazečů o zaměstnání: Úřad práce jich evidoval necelých 262 tisíc. To je o zhruba 11 tisíc méně než v minulém měsíci. Statisticky na každého uchazeče připadá 1,09 pracovního místa.

Regionální pohled ukazuje, že nezaměstnanost poklesla bez výjimky ve všech sledovaných okresech, z toho nejrychlejším tempem v okrese Jindřichův Hradec, kde došlo ke snížení podílu nezaměstnaných z 2,7 % na 2,1 %. Nejhorší zůstává situace dlouhodobě v okresech Karviná (8,3 %) a Most (7,0 %), nejnižší podíl nezaměstnaných naopak drží okres Praha-východ (1,5 %).

„Pro celý rok 2023 počítá naše prognóza s podílem nezaměstnaných v průměru na 4,0 %. Vývoj po první třetině roku ale indikuje, že finální výsledek za celý rok 2023 bude patrně nižší,“ podotýká Zámiš.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat