Platební morálka českých podnikatelů a firem se zlepšuje

Čeští podnikatelé a firmy platí drtivou většinu faktur včas. Zatímco před pěti lety proběhlo se zpožděním 36 % plateb, v roce 2023 už to bylo jen 29 %. Klesá i průměrný počet dnů po splatnosti, který byl vloni třináct, v roce 2019 přitom vyšplhal až na 58. Celkem 8 % faktur není nikdy uhrazeno. Na Slovensku je ovšem trend opačný a vloni zde zůstalo neuhrazených 18 % faktur. Vyplývá to z anonymizovaných dat online fakturačního systému iDoklad, který porovnal údaje z předchozích pěti let.

Platební morálka českých podnikatelů se navzdory náročným postcovidovým rokům zlepšuje. V loňském roce uhradili v termínu 63 % faktur, což představuje nejvyšší podíl za posledních pět let – v roce 2019 bylo včas proplaceno pouze 57 % vystavených dokladů.

„Nejvyšší procento neuhrazených faktur spadá na covidové roky 2020 a 2021, kdy se bavíme o 11, resp. 10 %. Poté se ale situace opět stabilizovala a čeští podnikatelé nyní drží poměrně dobrou platební morálku,“ říká Tomáš Loukota, ředitel divize small byznys a člen představenstva společnosti Seyfor.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat