Petr Hrobař: Ceny surovin a energií? To je jízda na horské dráze

Hala Nehvizdy_1

Merida Hradec Králové patří v České republice k nejvýznamnějším dodavatelům sanitárních doplňků a hygienických potřeb. O tom, jak společnost ovlivnil covid-19, ale i současné vysoké ceny energií a materiálů, mluví v rozhovoru pro web Aexport.cz její jednatel Petr Hrobař.

Jak současná vlna zdražování surovin a energií ovlivňuje vaši společnost?

Zdražování surovin a energií jde ruku v ruce a u „papíroviny“, která nás živí nejvíce, se ceny zvýšily meziročně o 50 až 70 procent. Nárůst cen je ale napříč celým sortimentem. Takové navýšení musíme z větší části promítnout do cen našim zákazníkům.

Je to jak jízda na horské dráze a je jasné, že až se situace zklidní, stejným tempem pojedeme dolů i když to asi už nebude do výchozího bodu. Vzhledem k tomu, že sám připravuji ceníky, tak už se těším na dobu, kdy se opět budou měnit ceny maximálně jedenkrát za rok.

Jednatel společnosti Merida Petr Hrobař.

Vaši produkci jistě ovlivnil původně i covid-19. S ohledem na váš výrobní program ale možná ne úplně negativně: zabýváte se výrobou a dodávkami sanitárního zařízení, hygienických potřeb, úklidové techniky a profesionální chemie.

V součtu pro nás byly covidové roky výsledkově nadprůměrné. V roce 2020 jsme díky odstávkám ve výrobě a využíváním home office měli výrazný propad v obratu spotřebního materiálu, ale nahoru nás vystřelila poptávka po všem co mělo v názvu „dezi“ a také po dávkovačích mýdla a zásobnících na papírové ručníky.

V druhém roce byl trh tímto nedostatkovým zboží již nasycen, takže při pokračující pandemii již nebyl propad poptávky po spotřebním hygienickém materiálu čím nahradit. Ale i v naší branži některé firmy covid postihl zásadně. Byly to hlavně společnosti, které se výhradně nebo z velké části specializovaly na segment „gastro“. V letošním roce se situace konsolidovala. Nechci být špatným prorokem, ale myslím, že to je pouze ticho před bouří.

Současným světovým děním hýbe válečný konflikt na Ukrajině. Zasahuje i vám do byznysu?

Ruská válečná agrese je neomluvitelná a věřím, že podpora Ukrajiny bude dál stoupat, aby Ukrajinci tento konflikt nejenom ukončili, ale ukončili ho vítězně co nejdříve. Patová situace nic nevyřeší. V České republice nás to obchodně nezasáhlo. Ale z Meridy v Polsku jsme do odvolání zrušili export do Ruska i Běloruska. Tento výpadek ale není tak významný, aby skupinu Merida mohl ohrozit.


Společnost Merida Hradec Králové, s. r. o. byla založena v roce 1993, byla první zahraniční investicí polské matky. „Většinu sortimentu vyrábíme a nabízíme ve více kvalitativních úrovních, abychom vyhověli různorodosti požadavků našich klientů. Základ sortimentu najdete na našem e-shopu www.merida.cz , ale našim zákazníkům (mezi nejvýznamnější patří společnosti zajišťující facility management a úklidové společnosti) musíme být schopni zajistit i zboží mimo náš běžný sortiment,“ říká jednatel firmy Petr Hrobař, který má na starosti ekonomiku, marketing a obchod.


Jaké jsou plány společnosti Merida Hradec Králové pro zbylou část letošního roku?

Musíme se připravit na zimu, takže budeme pokračovat ve zvyšování našich skladových zásob tak, aby nás případné odstávky ve výrobě nezaskočily.

Jak velkou část vašeho sortimentu si sami vyrábíte?

Vzorková prodejna Merida Hradec Králové.

Naše společnost patří do nadnárodní skupiny Merida, která má centrálu v Polsku ve Vratislavi. Tam je umístěna i výroba hygienického papírového materiálu jako jsou papírové ručníky, toaletní papír, papírová čistiva, produkce pěnových a tekutých mýdel a také zde vyrábíme zásobníky a dávkovače mýdla z nerezové oceli.

Vlastní produkcí pokryjeme více než 50 procent našeho nákupu. Většinu ostatního sortimentu si necháváme vyrábět pod naší značkou Merida od různých evropských firem a část zboží vozíme z Číny.

Jak je vaše společnost velká, kolik zaměstnává lidi a v jakých řádech se pohybuje její obrat?

V České republice patříme s ročním obratem 180 milionů korun k nejvýznamnějším dodavatelům sanitárních doplňků a hygienických potřeb. Jako jediní máme po republice zřízenou síť vlastních poboček. Kromě centrály v Hradci Králové máme pobočky v Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích a v Nehvizdech u Prahy, kde jsme v loňském roce vybudovali a otevřeli nový moderní skladovací a administrativní areál.

I díky tomu jsme schopni našim klientům zajistit promptní dodávky zboží a servis po celé České republice. Zaměstnáváme 45 pracovníků, kterým bych i touto cestou chtěl za jejich práci a loajalitu ke společnosti poděkovat.

Firmy dlouhodobě bojují o kvalitní zaměstnance. Je to i váš problém?

Pro naše zaměstnance se snažíme dělat maximum a možná i proto je fluktuace v naší společnosti minimální. A když je potřeba, k výběru vhodných kandidátů využíváme personální agenturu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat