Odliv fyzických osob podnikatelů spojený s datovými schránkami utichá

V dubnu letošního roku vzniklo v České republice 5 346 fyzických osob podnikatelů, nejméně v tomto roce, a 17 537 podnikatelů, rovněž nejméně za letošek, svou činnost ukončilo. Zpomaluje se tak vlna hromadného ukončování živností spojená se zaváděním datových schránek, i tak však letos v dubnu skončilo s podnikáním více lidí než loni za celé první čtyři měsíce roku. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Pozorujeme, že úbytek podnikatelů spojený s povinným zaváděním datových schránek pomalu utichá. V dubnu za letošní rok zatím ukončilo činnost nejméně podnikatelů a jejich počet bude s největší pravděpodobností klesat i v dalších měsících. Vzhledem k tomu, že podnikání ukončily hlavně ty osoby, které již nebyly aktivní, došlo díky datovým schránkám k očištění od neaktivních podnikatelů,“ uvedla analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Od začátku roku ke konci dubna letošního roku v Česku zahájilo činnost 26 000 fyzických osob podnikatelů, tedy o 2 525 více než tomu bylo za stejné období v loňském roce. Zároveň svou činnost ukončilo 219 366 podnikatelů, což je asi třikrát více než za celý loňský rok. Během prvních čtyř měsíců tak ubylo 193 366 podnikatelů, přičemž na 10 zaniklých ž připadl pouze jeden nový. „O tom, že ekonomické podmínky pro podnikání nejsou až tak špatné, svědčí skutečnost, že počet nových podnikatelů se meziročně zvýšil o 11 %, stejně jako o rok dříve,“ porovnává Věra Kameníčková.

Nejvíce podnikatelů začalo od začátku roku podnikat v Praze (4 212), v Ústeckém (3 474) a v Jihomoravském kraji (3 068). Nejvíce osob ukončilo podnikání rovněž v Praze (25 834), v Ústeckém (26 430) a dále v Jihomoravském kraji (22 670). Vzhledem k vysokému počtu zaniklých podnikatelů připadl ve všech krajích na 10 zaniklých pouze 1 nový, výjimkou je Praha, kde šlo o 2 nové podnikatele.

V rámci základních odvětví začalo nejvíce osob od začátku roku podnikat ve zpracovatelském průmyslu (3 782), ve stavebnictví (3 608) a v ostatních činnostech (3 289). Počet nových podnikatelů meziročně nejvíce narostl ve stavebnictví (+24 %) v odvětví zemědělství a lesnictví (+22 %) a v ostatních činnostech (+19 %).

Nejvíce zaniklých podnikatelů zaznamenalo odvětví obchodu (68 217), stavebnictví (35 374) a zpracovatelský průmysl (32 032). V řadě odvětví se meziročně počet nových podnikatelů docela rychle zvýšil. Ve stavebnictví to bylo o 24 %, zemědělství a lesnictví 22 % a zásobování elektřinou a plynem o 18 %. K meziročnímu poklesu počtu nových podnikatelů došlo jen v několika málo odvětvích, nejvyšší byl v nakládání s nemovitostmi.

Nejvyšší podíl, konkrétně 61 %, na zaniklých podnikatelích měli od začátku roku ke konci dubna lidé ve věku 61 let a více, ovšem meziročně se nejvíce zvýšil počet zániků živnostníků ve věku 51 až 60 let, a to více než 16násobně. Z toho lze odvodit, že starší lidé s datovými schránkami sžívají hůře než mladší generace.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat