Od počátku roku bylo firmám poskytnuto necelých 193 mld. Kč nových úvěrů

Od počátku roku bylo firmám v Česku poskytnuto necelých 193 mld. Kč nových úvěrů, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 41 % méně.

Korunové úvěry lehce ztlumily svůj meziroční propad na 50 %, poptávka po eurových úvěrech se podle analytiků již zřejmě vyčerpala, neboť i jejich objem je o téměř 25 % nižší než vloni.

Nové hypotéky se zřejmě odrazily ode dna, když již třetí měsíc v řadě dosahují objemů nad 10 mld. Kč., přesto je letošní produkce ve srovnání s tou loňskou o 57 % nižší. Naopak spotřebitelské úvěry se drží vysoko, když v květnu dosáhly nové maximální hodnoty 8,9 mld. Kč. Dosavadní letošní produkce je pak o 1,6 % vyšší ve srovnání s rokem 2022.

Celková aktiva bankovního sektoru vzrostla v průběhu května o 0,7 % m/m na konečných 9 903 mld. Kč. Hlavním tahounem růstu byly dluhové cenné papíry v držení bank (+57 mld. Kč m/m). Přispěly i úvěrové obchody, a to jak na mezibankovním trhu (+19,5 mld. Kč m/m), tak klientské (+17,5 mld. Kč m/m). Meziroční tempo růstu bilanční sumy pak dosáhlo hodnoty 2,3 %.

Celkový objem vkladů uzavřel květen na hodnotě 6 744 mld. Kč, což je o 0,8 % více než v dubnu a o 6,7 % více při meziročním srovnání. Největší zásluhu na tom mají vklady nefinančních podniků (+2,8 % m/m) a vklady finančních institucí (+3,2 % m/m).

Naopak vklady obyvatelstva pokračují ve zpomalování tempa růstu, když v květnu přidaly jen 0,1 % m/m. Tomu odpovídá i vývoj nadvkladů, které v květnu opět pokořily nový rekord v celkovém objemu 463 mld. Kč. Nadměrné úspory ve firemním sektoru dosáhly nového maxima, když překročily hranici 200 mld. Kč. Nadvklady obyvatelstva rostou mnohem pozvolněji, od počátku roku spíše jen mírně oscilují okolo 240–250 mld. Kč.

Celkové úvěry se po dubnovém technickém výkyvu vrátily k přirozenému tempu růstu, když v květnu vzrostly o 0,4 % m/m na konečných 4 190 mld. Kč. Shodného tempa růstu, tedy 0,4 % m/m, dosáhly jak úvěry nefinančním podnikům, tak úvěry obyvatelstvu.

Meziroční tempo růstu obou segmentů v porovnání s květnem loňského roku značně zpomalilo, konkrétně z 6,5 % na 5,5 % v případě firem a z 8,9 % na 5,9 % u obyvatelstva.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat