Očekávání ohledně Fedu se odrážejí i na devizovém trhu

Dolar

Avizovaná absence výraznějších kurzotvorných informací přispěla k tomu, že koruna během minulého týdne nenabrala žádný směr a dále zůstává v blízkosti 23,6-23,7 EUR/CZK. K výraznějšímu posílení chybí důvody, k výraznějšímu oslabení naopak brání verbální intervence ČNB. Ta v aktuálním prostředí nemá důvod cokoliv na své pozici měnit, kdy silnější kurz ji napomáhá ke snižování inflace.

Nenachází se ani pod tak silným tlakem exportérů, jako například v roce 2008, kdy koruna rychle posilovala spíše na základě spekulací nežli fundamentů, a to až do oblasti pod 23,0 EUR/CZK. Tehdy kvůli ztrátám plynoucím z rekordně posilujícího kurzu koruny žádaly exportéři ČNB mj. o snížení úrokových sazeb.

Výraznější pohyb v uplynulém týdnu naopak zaznamenal eurodolar, kdy euro oslabilo o více jak 1 % až k 1,05 EUR/USD. Důvodem byl i vyšší než očekávaný páteční výsledek Fedem preferovaného jádrového PCE deflátoru, který naznačuje potřebu více jestřábí měnové politiky. Předpokládaný vrchol sazeb se tak za týden posunul o dalších 10bb vzhůru nad 5,4 %.

Tento týden z české ekonomiky dorazí ceny výrobců (úterý), které zejména kvůli cenám energií přinesou ještě meziměsíční růst. Ve středu bude následovat index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě a týden uzavře druhý odhad HDP za Q4’22, jehož součástí bude i podrobná struktura. Globální trhy budou zajímat především čísla z eurozóny, kde vychází únorová inflace (čtvrtek).

Hlavní pozornost bude mířit především k jádrové složce, která po revizi dosáhla v lednu meziročně 5,3 % a znovu překonala sérii v posledním roce vytvářených historických maxim. Setrvání na těchto vysokých úrovních, tak jak předpokládá trh, by mohlo nahrávat euru kvůli nutné přísnější měnové politice.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat