Obavy z chudoby a „neúnosného snížení životní úrovně“ má 58 % Čechů

Pokračující růst cen doprovázený nejistotou v dalších oblastech se projevuje v obavách, které mají občané ČR z pádu do chudoby či
snižování životní úrovně. Chudoby či neúnosného snížení životní úrovně se v květnu 2023 podle výzkumu STEM obávalo 58 % Čechů a Češek.

„Míra obav z chudoby či neúměrného snížení životní úrovně je do velké míry závislá na příjmové situaci domácnosti – čím jsou domácnosti
hůře zajištěny, tím jsou jejich obavy z chudoby častější. Zatímco dobře zajištěné osoby se obávají snížení životní úrovně v 25 % případů, mezi
špatně zajištěnými a chudými lidmi tuto obavu vyjadřuje de facto každý“, říká Martin Buchtík, ředitel STEM.

Výzkum STEM dále ukazuje, že i v květnu 2023 nutí vysoké ceny elektřiny, plynu a pohonných hmot podstatně šetřit a omezovat potřeby 78 % obyvatel ČR. Šetřit musí i téměř polovina dobře zajištěných osob. Podle většiny obyvatel (81 %) se vláda dostatečně nesnaží, aby zabránila výraznému nárůstu chudoby v Česku.

Pokračující růst cen doprovázený nejistotou jak z hlediska dalšího vývoje mezd a platů, tak dalšího vývoje v oblasti důchodového systému1 se nevyhnutelně projevuje v obavách obyvatel České republiky týkajících se chudoby či snižování životní úrovně.

Aktuální výsledky výzkumné série TRENDY ukazují, že nadpoloviční většina Čechů a Češek (58 %) se stále obává chudoby či neúnosného snížení své životní úrovně.

Míra obav z chudoby či neúměrného snížení životní úrovně je do velké míry závislá na příjmové situaci domácnosti – čím jsou domácnosti hůře zajištěny, tím jsou jejich obavy z chudoby či snížení životní úrovně častější.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat