O důchody bude možné žádat online

old-450742_1280

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší několik změn ve zpracování a výplatě důchodů. Od 1. prosince letošního roku tak bude možné podat žádost o důchod online. Zároveň se zpřehlední výplatní termíny díky přechodu na výplatní období kalendářního měsíce. Žádat online půjde nejen o starobní důchody, ale také o důchody invalidní nebo pozůstalostní.

Identifikovat se lidé budou moci například prostřednictvím eObčanky, NIA ID, MojeID, Bankovní identitou nebo přes svou datovou schránku. „Kdo chce, může samozřejmě využívat služby i nadále přímo na úřadech, na tom se samozřejmě nic nemění,” uvedl vicepremiér vlády pro digitalizaci a předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

V současné době jsou důchody ze strany ČSSZ vypláceny na tzv. klouzavý měsíc. Důchody budou díky úpravám nově vypláceny nikoli dopředu v pravidelných měsíčních lhůtách, ale na běžný kalendářní měsíc. Sjednotí se tak výplata důchodů všem příjemcům a systém bude přehlednější.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat