Nová prognóza ČNB pro příští rok – pokles HDP a silná koruna

michl_02

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na dnešním zasedání v souladu s předpoklady opět ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba setrvává na úrovni 7,00 %. Rozhodnutí bankovní rady bylo opět v poměru pět ku dvěma.  Tedy dva členové bankovní rady, téměř s jistotou se jednalo o Marka Moru a Tomáše Holuba, hlasovali pro zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Zbylých pět členů bankovní rady hlasovalo pro stabilitu sazeb.

„ČNB zároveň hodlá pokračovat v intervencích na podporu české měny, tj. nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny,“ komentuje situaci analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák a pokračuje:

Na tiskové konferenci s guvernérem A. Michlem nic nového a překvapivého nezaznělo, když se guvernér stejně jako na předchozích zasedáních držel hesla čím méně, tím lépe. Zopakovány tak byly základné teze. Úrokové sazby se nacházejí na úrovních, které tlumí domácí poptávkové inflační tlaky a brzdí růst množství peněz v ekonomice. Bankovní rada bude vyčkávat a vyhodnocovat přicházející z data z domácí ekonomiky. A v neposlední řadě tradičně zazněl i apel na rozpočtovou zodpovědnost české vlády.

Klíčovou částí byla nová makroekonomická prognóza ČNB, respektive zveřejnění základních obrysů prognózy. Za pozornost stojí především změny v nové prognóze pro rok 2023 u HDP, kurzu koruny a trajektorie sazeb. Nově ČNB očekává pokles HDP v roce 2023 o 0,7 % (v letní prognóze ještě počítala s růstem HDP o 1,1 %).

Velmi překvapivý je v tomto kontextu modelový kurz koruny vůči euru pro rok 2023 v průměru na 24,8 CZK/EUR (v letní prognóze ČNB počítala s průměrným kurzem koruny na úrovni 25,7 CZK/EUR). Historicky má přitom koruna při poklesu domácí ekonomiky tendenci oslabovat. Jedním z možných vysvětlení je to, že ČNB bude držet úrokové sazby na vyšších úrovních déle, než se původně předpokládalo (vyšší sazba 3M PRIBOR pro roky 2023 a 2024 oproti letní prognóze).

Vyloučit nelze ani tom, že ČNB bude s intervencemi na podporu koruny pokračovat i po větší část příštího roku. Pokud jde o spotřebitelskou inflaci, tak ČNB pro letošní rok predikuje 15,8 % a pro rok 2023 9,1 % (relativně malý posun níže oproti letní prognóze) s dosažením 2% inflačního cíle ve 2. čtvrtletá r. 2024.

V souhrnu očekávám, že bankovní rada již úrokové sazby dále zvyšovat nebude s tím, jak česká ekonomika ve 3. čtvrtletí velmi pravděpodobně vstoupila do hospodářské recese a pokles spotřeby domácností začal zrychlovat. Pro příští rok navíc ČNB prognózuje pokles HDP, se kterým rovněž není konzistentní další zvyšování sazeb. Vysvětlení toho, jak jde dohromady silnější kurz koruny s hospodářskou recesí, pravděpodobně poskytne ČNB zítra.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat