Podíl nezaměstnaných během září zůstal na stejné hodnotě jako v srpnu, a tedy na 3,6 %. V září bývá výsledek obvykle ovlivněn mírnou pozitivní sezónností, kterou tentokrát na datech není možné sledovat. Naopak došlo k nárůstu podílu nezaměstnaných o zhruba 0,03 p.b.
To tak může naznačovat pomalé zhoršování podmínek na tuzemském trhu práce, které je v souladu s informacemi v rámci předstihových ukazatelů, jako je index nákupních manažerů (PMI) nebo konjukturální průzkum. V rámci těch lze pozorovat zhoršování především v průmyslovém sektoru. V širším kontextu je pozorované zhoršení ale jen velmi mírné, a i nadále dokazuje, že zaměstnavatelé očekávají spíše svižnější ekonomické oživení a snaží se proto udržet si své zaměstnance i přes nižší množství zakázek a objemu výroby.
Tento trend patrně bude pokračovat i v nejbližších měsících, vzhledem k pomalejšímu oživení a typicky nepříznivé sezónnosti ale může docházet v zimních měsících k nárůstu podílu nezaměstnaných do okolí 4 %.
Oproti srpnu počet uchazečů o zaměstnání vzrostl, a to zhruba o 2 tisíce na 263 tisíc. Rostl ale zároveň i počet volných pracovních pozic, byť jen třetinovým tempem o necelých 800 míst na 282 tisíc. To představuje nárůst po dvou měsíčních poklesech v řadě a nedochází tak k příliš svižnému přivírání nůžek mezi uchazeči a volnými místy. Na každého uchazeče tak aktuálně připadá zhruba 1,07 pozice.
Z pohledu regionů nelze během září pozorovat silnější změnu koncentrovanou do jedné oblasti Čech. Podíl nezaměstnaných tak i nadále zůstává nejvyšší v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,2 %) a Chomutov (6,5 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných pak drží Praha-východ, kde dosahuje 1,6 %.
Podíl nezaměstnaných v letošním roce s největší pravděpodobností dosáhne 3,6 %, se kterými počítá naše aktuální prognóza. Vzhledem k pomalejšímu ekonomickému oživení v příštím roce, než jsme původně očekávali, ale může podíl nezaměstnaných mírně růst, kdy očekáváme, že za celý rok 2024 dosáhne 3,8 %.
Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank