Nezaměstnanost v listopadu zůstala beze změny na 3,5 %

smileys-gc9b099141_1280

Podíl nezaměstnaných v listopadu stejně jako o měsíc dříve stagnoval a dosáhl výše 3,5 %. Stagnace byla doprovázena mírným nárůstem uchazečů a stejně jako v předchozích měsících došlo také k úbytku volných pracovních míst. I nadále tak podle analytiků pokračuje postupné ochlazování trhu práce, které se dá očekávat i v dalších měsících.

„V našem odhadu jsme předpokládali, že podíl nezaměstnaných v listopadu i kvůli začínajícím negativním dopadům sezónních vlivů mírně vzroste, nakonec ale tento efekt nebyl natolik silný. Prozatím se výrazněji nedostavilo ani snižování zaměstnanosti, které někteří zaměstnavatelé uváděli v předstihových průzkumech. V prosinci tak může dojít k větší kumulaci těchto efektů a podíl nezaměstnaných podle našeho prvního předběžného odhadu poroste do oblasti těsně pod 4 %,“ odhaduje Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank.

Počet evidovaných nezaměstnaných po říjnové pauze v listopadu rovzstl, byť jen o zhruba 1,4 tisíce. Aktuálně je tak na úřadu práce evidovaných přes 257 tisíc zájemců. V protisměru nůžky přivíralo množství volných pracovních pozic, kterých přes pět tisíc ubylo a v listopadu jich bylo k dispozici 292 tisíc.

V listopadu na každého uchazeče připadalo zhruba 1,14 pracovního místa. Letošního maxima tento poměr dosáhl v květnu (1,43), v říjnu připadalo na každého uchazeče 1,16 pracovního místa.

Podíl nezaměstnaných rostl ve zhruba dvou třetinách okresů. K největšímu meziměsíčnímu nárůstu o zhruba 10 % došlo v okresech Jeseník a Klatovy, mírné snižování nezaměstnanosti se naopak odehrálo spíše ve velkých městech. Nejlepší zůstává i nadále situace v okrese Praha-východ, kde podíl nezaměstnaných dosáhl 1,5 %, v celé Praze podíl nezaměstnaných dosahuje 3 % a je tak pod průměrem ČR.

„Listopadový měsíční výsledek dopadl mírně lépe než jsme předpokládali, na celkovém obrázku a dlouhodobějším výhledu ovšem nic nemění. V naší aktualizované prognóze počítáme s tím, že v letošním roce dosáhne nezaměstnanost v průměru 3,4 %. Na přelomu roku se situace na trhu práce o něco zhorší a poroste ke 4 %, kde by v průměru měla zůstat i za celý rok 2023. S ekonomickým oživením během druhé poloviny příštího roku by se ale se zpožděním měl odrážet pozitivní sentiment i na trhu práce a pokles podílu nezaměstnaných očekáváme už v průběhu roku 2024, výhledově na 3,8 %,“ říká Vratislav Zámiš.

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat