Nezaměstnanost je v Česku stále nízká, nyní na úrovni 3,4 %

prague-g2f5178883_1280

Podíl nezaměstnaných osob v červnu pod vlivem doznívající pozitivní sezónnosti mírně poklesl na 3,4 % z květnových 3,5 %. Během léta je však nutné počítat s tím, že nezaměstnanost kvůli sezónnosti lehce vzroste. V meziročním srovnání je podíl nezaměstnaných osob vyšší o 0,3 procentního bodu.

Červen potvrdil, že čísla z domácího pracovního trhu zůstávají silná. Dopad již rok trvající stagnace (mělká recese) tuzemské ekonomiky do nezaměstnanosti je minimální.

Počet volných pracovních míst zůstává i nadále vysoký a převyšuje počet nezaměstnaných. V červnu 286,7 tis. volných pracovních míst oproti 249,8 tis. uchazečům o zaměstnání. Otázkou je samozřejmě kvalita pracovních míst, když na více jak 70 % volných pracovních pozic je požadováno jen základní či nižší vzdělání (tj. více jak 200 tis. z celkového počtu). Podle experimentální statistiky ČSÚ bylo v 1. čtvrtletí nabízeno 97 tis. volných pracovních míst.

V souhrnu za celý letošní rok očekávám, že podíl nezaměstnaných osob bude činit 3,7 %. Rizikem pro o něco citelnější růst nezaměstnanosti ve druhé polovině roku je výraznější propouštění v průmyslu v případě, že bude pokračovat pokles nových zakázek. Nižší ochotu nabírat nové pracovníky však v posledních měsících hlásí i sektor služeb (opírám se o výsledky konjunkturálních průzkumů). Důležité tak výsledně bude to, zda ve druhé polovině roku dojde k alespoň mírnému oživení ekonomiky nebo bude pokračovat stagnace ve smyslu nulového mezikvartálního růstu HDP.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat