Německý účetní dvůr odmítá „pružná“ evropská pravidla pro zadlužování

europe-4689510_1280

Německý účetní dvůr zkritizoval návrh Evropské komise, podle nějž by měla být unijní pravidla pro zadlužování států pružnější než dnes. Postavil se tak na stranu německého ministra financí Christiana Lindnera (FDP). Ve svém newsletteru The Capitals na to upozornil server Euractiv.

Současná evropská pravidla se opírají o Pakt stability a růstu, podle nějž musí členské státy udržovat deficit veřejných financí pod hranicí 3 % HDP. Pakt také nutí zadlužené státy snižovat každoročně míru svých deficitů. Podle kritiků však takový systém omezuje hospodářský růst v zemích s vysokým dluhem.

Evropská komise proto v dubnu přišla s novým návrhem, který by Pakt stability a růstu nahradil. Nová pravidla by nenastavovala plošné limity pro zadlužení, ale odpovídala by ekonomické situaci v jednotlivých zemích EU. Německý účetní dvůr se však takové reformě brání.

„Plánovaná reforma fiskálních pravidel EU nezajistí udržitelnost veřejných financí v Evropské unii,“ varují němečtí auditoři ve své zprávě, do níž server EURACTIV nahlédl. „Kvantitativní cíle v reformovaných pravidlech musí být dostatečně ambiciózní a závazné,“ dodávají auditoři.

Stejně argumentuje i ministr Lindner, podle nějž by měla reformovaná pravidla obsahovat cíle, jako je minimální roční snižování dluhu.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat