Největší inventura státního majetku: nepotřebných je téměř 29 tisíc nemovitostí

czech-republic-g912f00c19_1280

Ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zpracovaly historicky největší přehled nepotřebných státních nemovitostí. ÚZSVM v únoru letošního roku oslovil 495 státních institucí, jako jsou ministerstva, příspěvkové organizace či státní podniky. Celkem 135 z nich označilo jako nepotřebné rekordních 28 729 nemovitostí.

„Cílem inventury je především zefektivnit nakládání s nepotřebným státním majetkem a tím i podpořit obce a kraje v jejich rozvoji v sociální, zdravotní nebo dopravní oblasti. Smyslem akce je samozřejmě i snížení výdajů státního rozpočtu na správu zbytného majetku a sekundárně zvýšit příjmy státního rozpočtu z prodeje vybraného nepotřebného státního majetku,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

„Po Mapě majetku státu se nám podařilo vytvořit další unikátní projekt, díky kterému stát získal přehled o nepotřebných nemovitostech pro jednotlivé státní instituce,“ dodala generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Jako nepotřebný majetek označily instituce v drtivé většině pozemky, kterých je 27 333, dále 1 341 staveb a 55 bytových a nebytových jednotek. Z celkového počtu nepotřebných nemovitostí by jich téměř 48 % (13 654 nemovitostí) mělo být převedeno na ÚZSVM.

Nejvíce nemovitostí na ÚZSVM převede Státní pozemkový úřad: 4 494, státní podnik Povodí Labe: 1 962 nemovitostí a Ministerstvo obrany: 1 112. Celkem 15 075 nemovitostí (52 %) pak státní instituce plánují převádět či prodávat samy. Ministerstvo financí bude na státní organizace apelovat, aby zbytný majetek převedly v horizontu dvou let. Do března 2024 pak resort financí připraví souhrnný materiál pro schůzi vlády.

Na ÚZSVM by mělo být například převedeno několik rekreačních a školících zařízení ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Horních Albeřicích nebo v Rokytně v Krkonoších. Dále historické budovy a vily v Opavě či Litoměřicích, budovy Psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě nebo objekt bývalého hraničního přechodu v Českých Velenicích. Z nepotřebných nemovitostí již ÚZSVM převzal například rekreační areál v Železné Rudě. Podrobnosti jsou uvedeny v příloze této tiskové zprávy.

Nemovitosti ÚZSVM nabídne bezprostředně po převzetí v souladu se zákonem o majetku státu nejprve ostatním státním institucím. V případě jejich nezájmu budou přednostně osloveny obce a kraje, které by majetek mohly využít pro své rozvojové aktivity. Předpokládáme, že první nemovitosti budou obcím nabídnuty již v příštím roce.


ÚZSVM může obcím a krajům převádět majetek v souladu s Metodickým materiálem Ministerstva financí. Pokud ani obce a kraje neprojeví o nemovitosti zájem, ÚZSVM bude připravovat jejich transparentní prodej prostřednictvím výběrových řízení s elektronickou aukcí na webových stránkách ÚZSVM www.nabidkamajetku.cz.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat