Následovník letadel Delfín a Albatros. L-39 NG má sériovou výrobu, jeho konstruktér ocenění

l39ng

Moderní proudový letoun L-39NG z Aero Vodochody patří mezi špičku českého leteckého průmyslu. Je i jediným komplexním leteckým systém, který se dnes v ČR vyrábí.

Jeho hlavní konstruktér Jaromír Lang nyní získal pamětní medaili armádního generála Karla Janouška. Ocení náleží osobnostem, které se významným způsobem angažovaly ve prospěch vojenského letectví České republiky.

Lang stojí za vznikem letounu od jeho počátečního návrhu, přes vývoj až k výrobě a certifikaci, kterou letoun získal letos v červenci. Celý proces započal již před osmi lety, letos Aero spustilo sériovou výrobu.

Lang ve firmě působí už 36 let a je následovníkem konstruktérské legendy Jana Vlčka, který stál u vývoje letounu L-39 Albatros, jenž dodnes létá po celém světě.

„Tím, čím byl tandem Rublič-Tomáš pro Delfína a Vlček pro Albatros, je Jaromír pro Engéčko. Vývoji tohoto letounu věnoval deset let života a já mám radost, že díky jeho pracovitosti, značnému úsilí a vytrvalosti v těžkých dobách, kdy Aero balancovalo na hranici přežití, se podařilo dotáhnout letoun od skici do sériové podoby,“ říká Viktor Sotona, prezident a CEO Aero Vodochody.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat