Napětí na trhu s plynem přetrvává: co čekat dále?

I když jsme si v letních měsících odvykli věnovat trhu s plynem významnější pozornost, prudké zdražení evropského benchmarku TTF o 30 % vyvolalo v minulém týdnu pozdvižení. V porovnání s cenovými skoky v roce 2022 se zdá pohyb ke 40 EUR/MWh zanedbatelný, z pohledu celkové tržní situace jde však i signál přetrvávající nervozity a napětí na straně nabídky.

Hlavním důvodem svižného zdražení plynu byla informace o hrozící stávce australských pracovníků v LNG sektoru. Šlo přitom pouze o možné riziko, nikoli materiální výpadek LNG dodávek, na které evropský trh s plynem reagoval velmi citlivě. To je dáno rostoucí závislosti EU na importech zkapalněného zemního plynu, jejichž podíl se za poslední dva roky více než zdvojnásobil a nahradil velkou část ruských dodávek. Stále však platí, že strana nabídky zůstává zranitelná a případné produkční výpadky mohou cenu poslat prudce vzhůru.

Dobrou zprávou je, že situace z loňského roku by se již neměla opakovat. Vedle diverzifikace dovozů totiž Evropa udělala kus práce také na straně poptávky. V Česku klesla minulý rok spotřeba plynu meziročně o 17 %, zčásti díky řadě úsporných opatření, která přinesou dlouhodobou úlevu. Povzbudivý je také pohled na naplněnost zásobníků – aktuálně v celé EU na úrovni 89 %, přibližně o 15 p.b. nad dlouhodobým průměrem. V tomto kontextu se nám jeví ceny forwardových kontraktů pro tuto zimu okolo 50 EUR/MWh jako rozumné.

Přestože ceny energií na velkoobchodních trzích oproti minulému roku výrazně propadly, tuzemští spotřebitelé se zatím výrazného zlevnění nedočkali. Z vývoje spotřebitelských cen je dobře vidět, že elektřina mírně zdražuje již tři měsíce v řadě, cena plynu v zásadě stagnuje.

Výhled na nejbližší měsíce zůstává nejistý, nadále však předpokládáme, že by se měly ceny energií snižovat. Důležitou roli v tomto ohledu sehrají vládní cenové stropy, které v současnosti působí jako lehce přenošené dítě – brání ostřejšímu konkurenčnímu boji mezi obchodníky, a nakonec i svižnějšímu zlevňování energií pro koncové spotřebitele.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat