Nabízené nástupní platy rostly v Česku i v květnu. Inflaci poráží ale jen některé obory

Trend rostoucích nástupních platů v České republice pokračuje. Z květnových dat portálu JenPráce.cz vyplývá, že vyšší platy nabídly firmy
v květnu například barmanům či baristům, ale třeba i pozici tzv. metrologa či energetika. Růst nástupních platů se týká však jen části pozic, některé nabídky platů inflaci nepřekonávají.

Minimální nabízená odměna vzrostla v květnu nejvíce pozicím koordinátorů v logistice z průměrných 23 560 Kč na 34 780 Kč, tedy o 47,6 procent. Technickým manažerům firmy nabídly nástupní platy vyšší o 43,2 %. Zatímco v dubnu se tyto pozice obsazovaly s platy 49 600 Kč, v květnu už s 71 000 Kč.

Barmani dostali nabídky o téměř 6 000 korun vyšší a baristé o zhruba 5 000 korun vyšší. „Firmy reagují zvyšováním nástupních platů na pokles reálné mzdy, která za uplynulý rok 2022 klesla o 8,5 % a aktuální statistiky hovoří i o poklesu v prvním letošním čtvrtletí,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který v květnu nabídl téměř 26 tisíc pracovních nabídek.

„Aby reálná mzda porazila inflaci, musí nominální mzdy růst o více než 10 procent. To se děje jen u části nabízených pozic,“ dodává Anna Kevorkyan.

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v květnu tradičně na Prahu, a to 17,8 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 13,2 % následovaný Středočeským krajem s 11,2 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (2 %), v Libereckém
kraji a ve Zlínském kraji (shodně 3,8 %).

Co se týká profesí, v květnu připadlo 7,3 % nabídek na dělnické profese, 3,8 % na operátory výroby, 3,5 % na prodavače/prodavačku, na obsluhu strojů 3 % a na administrativní pozice 2,3 %.

S poměrem nabízených pozic koresponduje i potřebné vzdělání.  V květnu stačilo u 30 % nabízených pozic základní vzdělání, 34,7 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 31 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající 4,3 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat