MPO zřizuje sekci jaderné energetiky a nových technologií

temelin-938122_1280

Na Ministerstvu průmyslu a obchodu bude od 1. července 2024 zřízena nová Sekce jaderné energetiky a nových technologií. Cílem je napomoci rozvoji jaderné energetiky, jednoho z hlavních pilířů v rámci zdrojů energie České republiky v souladu se Státní energetickou koncepcí i programovými prioritami vlády.

„Jádro je základem naší energetiky a jeho pozice se v příštích letech bude ještě posilovat. Vytvořením nové sekce zajistíme podmínky pro rozvoj jaderné energetiky, který zahrnuje jak výstavbu nových bloků, tak malých a středních jaderných reaktorů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že tyto projekty jsou náročně nejen na kapitál, ale i lidské zdroje. To platí jak pro soukromý sektor, tak pro stát. Proto je třeba založení nové sekce.

Podíl jaderné energetiky na primárních energetických zdrojích by měl postupně dosáhnout až 40 %, na hrubé výrobě elektřiny až 50-65 %. Tento cíl bude dosažen nejen provozem stávajících velkých bloků jaderných elektráren, ale i výstavbou nových zdrojů. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto musí zajistit dostatek kvalifikovaných pracovníků a získat i další tak, aby významné plánované projekty a investice mohly být realizovány kvalitně a včas.

Nová sekce bude tvořena dvěma částečně transformovanými stávajícími odbory ministerstva, doplněnými o nově zřízené Oddělení výzkumu, vývoje a podpory v jaderné energetice. Na pozice vrchního ředitele sekce a vedoucího samostatného oddělení budou vypsána výběrová řízení, o jejichž vyhlášení bude MPO informovat.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat