MPO vydalo územní rozhodnutí pro nové jaderné bloky Dukovan

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vydalo územní rozhodnutí pro nové jaderné zdroje v lokalitě Dukovany. Podle MPO jde o „pozitivní signál pro všechny uchazeče o výstavbu nových jaderných zdrojů“. Jejich nabídky by měla společnost ČEZ obdržet nejpozději do konce října.

„Budoucí výroba elektřiny bude stát jak na obnovitelných zdrojích energie, tak na jaderné energetice. Podíl jádra na její výrobě se bude až do konce roku 2030 pohybovat okolo 40 procent. Jedná se o stabilní a bezemisní zdroj, který bude významným prvkem energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že na základě dnešního rozhodnutí může Skupina ČEZ pokračovat v dalších přípravách nového jaderného zdroje v Dukovanech dle připraveného harmonogramu.

Vydané rozhodnutí se podle podané žádosti a předložené dokumentace týká dvou nových jaderných zdrojů v lokalitě Dukovany. Je také  v souladu s připravovanou energetickou koncepcí vlády k zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky.

Žádost o vydání územního rozhodnutí pro nový jaderný zdroj v lokalitě Dukovany podala dceřiná společnost ČEZ, Elektrárna Dukovany II, na odbor výstavby Městského úřadu v Třebíči v červnu 2021. Po změně stavebního zákona pak bylo správní řízení v červenci letošního roku převedeno do gesce MPO.

„Ihned po převzetí dokumentace jsme se intenzivně věnovali prostudování všech podkladů a příloh. K řešení žádosti jsme využili maximální možné kapacity našich odborníků, abychom mohli rozhodnutí v rozumném termínu vydat,“ říká ministr.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat