Mezinárodní měnový fond varuje před další krizí na rozvíjejících se trzích. Nová šéfka MMF Kristalina Georgieva před jarním setkáním fondu varovala před tím, co je na trzích už v zásadě patrné – vyspělý svět se pomalu dostává z pandemie a vyšší “bezpečné” výnosy vysávají kapitál z rizikovějších lokalit rozvíjejícího se světa. „Oživení je na nejlepší cestě zejména ve Spojených státech, které jsou oproti Evropě napřed ve vakcinaci a vláda zalévá ekonomiku rekordním rozpočtovým stimulem. I proto americké desetileté výnosy vyskočily na nejvyšší úroveň od ledna 2020 a dolar znovu rozšiřuje své zisky. A právě na návrat globálního kapitálu do dolarů není řada slabších rozvíjejících se trhů připravená,“ upozorňuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš a dokládá to i na níže uvedeném grafu.
Nejen, že rozvíjející trhy výrazně pomaleji očkují a pandemii zatím nemají pod kontrolou, jsou navíc mnohem více závislé na službách v čele s cestovním ruchem, pohostinstvím, hoteliérstvím a dopravou – tedy pandemií nejvíce zkoušených sektorech. Řada z nich se proto rychle zadlužuje, a to nejen v domácí měně, ale častokrát právě v dolarech. Místní měny se pak dostávají pod tlak a dluhová služba může přerůstat podnikům, bankám i vládám v rozvíjejících se zemích přes hlavu. „Stačí například letmý pohled do Turecka, kde soukromé zadlužení v uplynulém roce vzrostlo zhruba o 15 % HDP (data BIS) a turecká lira od začátku roku ztratila skoro 13 %,“ říká Bureš.
Měnový fond varuje správně před nerovnoměrností postpandemického oživení. I když s ní sám fon příliš nepomůže, je možné, že nejvyspělejší země (G7) alespoň podpoří návrh MMF na rozšíření prostředků na dočasné půjčky nejchudším zemím (dodatečných 650 miliard dolarů) tak, aby jim ulevily od rostoucího tlaku finančních trhů.