Miroslav Novák: Květnová čísla z průmyslu vyloženě zklamala

Květnová čísla z průmyslu vyloženě zklamala. Oproti dubnu průmyslová produkce poklesla výrazněji, než se očekávalo. Nepotěšil ani meziměsíční pokles nových zakázek. Výsledkem je poměrně prudký trendový pokles průmyslu v posledních měsících a je velmi pravděpodobné, že průmysl ve 2. čtvrtletí negativně připíval do HDP.

V květnu zklamaly i nové zakázky. Meziročně sice hodnota nových zakázek vzrostla o 3,6 %, ale v meziměsíčním srovnání se snížily o 0,8 %.

Konkrétně průmyslová produkce v květnu oproti dubnu poklesla o 2,2 % a v meziročním srovnání se snížila o 3,2 %. Meziměsíční pokles průmyslu již dopředu signalizovala nižší květnová produkce osobních automobilů podle statistik Sdružení automobilového v průmyslu, což se ostatně i potvrdilo (oproti dubnu pokles o 4,8 %). I nadále platí, že v posledních měsících lze pozorovat velmi rozkolísaný vývoj produkce, za kterým stojí především volatilní výroba motorových vozidel. Trendově však průmyslová produkce v posledních měsících klesá.

V květnu v meziměsíčním srovnání poklesla produkce ve většině průmyslových odvětvích, když nejvýznamnější dopad měl zmiňovaný pokles výroby motorových vozidel. Vůbec se nedařilo strojírenství (pokles o 7,4 %).

Průmyslu se v souhrnu za poslední rok nedaří a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo ve 3. čtvrtletí dojít k razantnějšímu oživení produkce.

V květnu zklamaly i nové zakázky. Meziročně sice hodnota nových zakázek vzrostla o 3,6 %, ale v meziměsíčním srovnání se snížily o 0,8 %. Hodnota nových průmyslových zakázek po sezónním očištění byla v květnu nejslabší v letošním roce.

Průmyslu se v souhrnu za poslední rok nedaří a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo ve 3. čtvrtletí dojít k razantnějšímu oživení produkce. Indexy podnikatelských nálad (PMI, Ifo) v ČR i v Německu zůstávají utlumené, když červnové zlepšení důvěry v tuzemském průmyslu (konjunkturální průzkumy) bych nepřeceňoval.

Tvrdá květnová čísla z německého průmyslu, ať již se jednalo o samotnou produkci či nové zakázky, byla velmi slabá. Opřít se zatím nelze ani o nové zakázky. V souhrnu za letošní rok očekávám pokles průmyslové produkce o 0,5 %.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat