Miroslav Novák: Koruna pokračuje v posilování, je však extrémně citlivá

Posilování koruny v letošním roce zatím nebere konce. Vůči euru dnes koruna posílila pod hladinu 23,30 CZK/EUR, vylepšila tak svoje letošní maxima a zároveň se pohybuje na nejsilnějších hodnotách od července 2008. Koruna však výrazně neposiluje pouze vůči euru, ale i vůči americkému dolaru, britské libře či polskému zlotému. V případě dvou posledně jmenovaných měn se nachází v blízkosti svých historických maxim.

Oslabení koruny k hladině 24 CZK/EUR v polovině března se ukázalo jako krátkodobé, když nervozita na finančních trzích kvůli pádu amerických bank a převzetí Credit Suisse rychle odezněla. Březen však zároveň naplno ukázal, jak moc je letošní posilování koruny svázáno s optimismem na finančních trzích. Stačí, když na trzích dojde poklesu optimismu a zvýšení rizikové averze a koruna začne prudce oslabovat.

V letošním roce tak zatím z pohledu koruny sledujeme poměrně netypickou situaci. Domácí fundamenty (recese tuzemské ekonomiky, schodkový běžný účet platební bilance v loňském roce, zužující se úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami) hovoří proti posilování koruny. Zároveň nefunguje historicky poměrně silná korelace mezi vývojem domácího HDP a korunou – pokud si česká ekonomika prochází recesí, tak koruna obvykle oslabuje, respektive minimálně neposiluje.

Na druhé straně posilování eura vůči dolaru se obvykle váže s posilováním koruny vůči euru, k čemuž letos skutečně dochází. ČNB, na rozdíl od exportních podniků, silnou korunu kvituje. Na březnovém zasedání guvernér Michl prohlásil, že by ČNB nevadil ještě silnější kurz koruny. A v neposlední řadě zde máme výše zmíněný pozitivní sentiment na finančních trzích (např. francouzský CAC 40 si letos připsal již přes 15 %), což je podle mě hlavní důvod posilování koruny.

Má koruna prostor k dalšímu posílení? Z technického pohledu nepochybně ano. Hladina 23 CZK/EUR a vlastně i historické maximum koruny z července 2008 – 22,863 CZK/EUR, už jsou poměrně blízko. Duben navíc bývá měsícem, kdy se rizikovým aktivům většinou daří. Mějme však na paměti, že s každým dalším posílením koruny se apreciační potenciál koruny do určité míry vyčerpává. A také skutečnost, že koruna je nyní extrémně citlivá na pozitivní sentiment na finančních trzích.

Stačí návrat rizikové averze na trhy a máme zde opakování března. A v neposlední řadě si stačí připomenout rok 2008, kdy koruna po prudkém posilování v první polovině roku v druhé půlce neméně rychle oslabila (viz graf). K obratu trendu často dochází v době, kdy se většina začne smiřovat s tím, že už prostě nebude jinak. Dochází ke kapitulaci. A v případě bodu obratu na koruně můžeme být blíže, než si myslíme.


Autor textu je analytik společnosti Akcenta 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat