Miroslav Novák: Jestřábí křídlo v bankovní radě začíná posilovat

cnb_bankovni_rada_01

Bankovní rada ČNB ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny s hlavní sazbou, dvoutýdenní repo, na 7 %. Důležité, že jestřábí křídlo v bankovní radě začíná posilovat, když pro zvýšení sazeb hlasovali tři členové (určitě Holub a pravděpodobně Kubíček a Procházka) ze sedmičlenné rady. Koruna díky tomu vůči euru posílila pod hladinu 23,50 CZK/EUR.

Červnové zasedání bankovní rady ČNB tak bude mimořádně zajímavé, protože centrální bankéři budou mít k dispozici další várku dat z domácí ekonomiky a to včetně vývoje mezd za 1. čtvrtletí. Kromě toho bude i jasněji, jaké konkrétní kroky hodlá vláda podniknout pro stabilizaci veřejných financí. Zvýšení úrokových sazeb v červnu je podle mě nyní otevřené 50 na 50. Pokud by ČNB sazby nakonec zvýšila, tak by to bylo přesně po roce, co je zvyšovala naposledy (červen 2022).

Rovněž tisková konference s guvernérem Michlem se nesla v hodně jestřábím módu. Za dobu, kdy je Michl guvernérem, se podle mě zatím nikdy tak silně nevymezoval proti inflaci. Z proinflačních rizik nyní bankovní rada velmi silně sleduje vývoj fiskální politiky, takže koruna může být ve 2. čtvrtletí citlivá na to, jaké kroky podnikne vláda na snížení schodku státního rozpočtu. Fiskální politiku přitom koruna vesměs ignoruje.

Pokud jde o úrokové sazby, tak spekulovat o tom, kdy je začne ČNB snižovat, je stále hodně předčasné. Guvernér Michl, stejně jako většina bankovní rady, na dnešní tiskové konferenci i obecně v rozhovorech naznačuje, že ČNB bude muset držet sazby na vyšší úrovni po delší dobu. Výsledně se tak může stát, že letos ČNB úrokové sazby vůbec snižovat nebude a snižování začne až na začátku příštího roku.


Autor je analytik společnosti Akcenta

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat