Ministr Síkela: Chceme být významným hráčem ve výrobě čipů

circuit-board-g8c896a0e8_1280

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se minulý týden v Rožnově pod Radhoštěm setkal se zástupci firmy ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o. (Onsemi), která se specializuje na čipy v oblasti energetiky a elektromobility, a s představiteli města. Tématem byl další rozvoj výroby čipů i připravovaná Národní polovodičová strategie, která navazuje na evropský Akt o čipech. Tuto strategii by mělo MPO ve spolupráci s odborníky dokončit v první polovině příštího roku.

„Děkuji zástupcům společnosti Onsemi z Rožnova pod Radhoštěm za možnost prohlédnout si zdejší výrobu čipů pro celý svět. Česká republika má velký potenciál v tom stát se, alespoň v evropském měřítku, významným hráčem v oblasti výroby čipů,“ říká ministr Síkela.

Zmínený Akt o čipech má pomoct zabránit nedostatku čipů pro klíčové sektory, jako jsou autoprůmysl, zdravotnictví či energetika. Akt o čipech je další příležitost pro firmy, podpoří příliv investic do výzkumu i výroby a pomůže přilákat nové talenty.

„Česká republika má v oblasti polovodičů významnou historii. Má výhodné umístění na mapě Evropy a může investorům nabídnout kvalifikované odborníky. Připravovaná strategie zmapuje, v jakých typech čipů má český průmysl největší potenciál, a navrhne, jaká podpůrná opatření, včetně investic, realizovat,“ říká ministr a dodává: „Především nám pomůže správně nastavit systém vzdělávání, protože pro rozvoj tohoto odvětví se neobejde bez dostatku kvalifikovaných pracovníků. I o tom jsme se bavili během dnešního jednání tady v Rožnově.“

Spolupráce mezi státem a společnostmi jako je Onsemi je klíčová pro další rozvoj výroby čipů v Česku; měla by zvýšit tuzemskou  konurenceschopnost a posílit v oboru českou pozici ve světě.  „Česká republika má bohatou historii ve výrobě polovodičů a polovodičových materiálů a Onsemi v regionu v poslední dekádě provedl významné investice. V současné době zde vyrábíme i polovodičové desky z karbidu křemíku,“ říká Simon Keeton, výkonný viceprezident a generální ředitel Power Solutions Group ve společnosti Onsemi.

„Těšíme se na další spolupráci s vládou při vytváření ekonomicky konkurenceschopného podnikatelského prostředí, přičemž nadále zvažujeme možnosti brownfieldových lokalit pro rozšíření naší výrobní kapacity karbidu křemíku v hodnotě dvou miliard USD (44 miliard Kč),“ dodává Keeton.

Ministr Síkela dále místní ujistil o tom, že MPO je připraveno ve spolupráci se státní agenturou CzechInvest, firmou onsemi, a především vedením města Rožnov pod Radhoštěm, pracovat na tom, aby veškeré dopady zvažovaného projektu byly co nejpozitivnější.

„Plánovaná investice do výroby čipů má potenciál nejen přinést nový rozmach našemu městu, ale také přilákat nové obyvatele a zvýšit životní úroveň stávajícím občanům,“ říká starosta Rožnova pod Radhoštěm Jan Kučera.

„Za CzechInvest považujeme investici do rozšíření výroby za naprosto klíčovou. Čipy od společnosti onsemi, s níž naše agentura dlouhodobě spolupracuje, mají široké využití v automobilovém průmyslu, průmyslových aplikacích, například v energetice a průmyslové automatizaci, a v dalších důležitých oblastech. Právě využití v automotive je pro transformaci tohoto sektoru v České republice vysoce důležité,“ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko, který je pověřený řízením agentury CzechInvest.

Čipy jsou významnou součástí řady předmětů, které lidé denně používají. Jsou v chytrých telefonech, elektromobilech, počítačích, ale své místo mají i ve zdravotnictví nebo v energetice, kde moderní čipy mohou uspořit až 20 % energie. Konkrétně určují například polohu zařízení, řídí propojení a procesy nebo zpracovávají data. Jejich velikost se měří v nanometrech a odvíjí se od ní nejen jejich výkon, ale také spotřeba energie či využití. Nejmenší takový čip může mít méně než 10 nanometrů.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat