Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu vzrostly meziročně o 11,1 %, meziměsíčně došlo ke zvýšení o 0,3 %. Za meziměsíčním růstem v květnu stála podle analytiků zejména rychlejší dynamika u cen potravin, což naznačovala již předběžně zveřejňovaná data Českým statistickým úřadem.
Ceny potravin rostly meziměsíčně o 0,9 %, o 1 % pak rostly ceny v sekci alkoholických nápojů a tabáku. Dohromady tyto kategorie přidaly do meziměsíčního výsledku 0,3 p.b. Mírný nárůst cen elektřiny, tepla a teplé vody pak vedl k růstu cen o 0,2 % v kategorii bydlení. Pokračuje růst cen také ve stravování a ubytování, kde došlo k meziměsíčnímu zvýšení o 0,8 %, tedy stejně jako v dubnu. Protiinflační vliv v květnu naopak měly dle očekávání ceny pohonných hmot, díky čemuž došlo k celkovému poklesu v oddíle doprava o více jak 1 %.
Prognóza ČNB, vydaná začátkem května, počítala s inflací ve výši 11,6 %. „Dnešní čísla by tak neměla nabídnout argument pro případné zvýšení sazeb a potvrzují naši prognózu, která počítá s jejich pokračující stabilitou. Poslední vodítko před zasedáním ČNB budou představovat ještě v pátek zveřejněné ceny průmyslových výrobců, které by ale neměly výrazněji změnit názor členů bankovní rady,“ odhaduje Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank a doplňuje:
Dnešní čísla dokazují, že inflace v České republice sice klesá, tlaky ale zůstávají nadále široké a robustní. Na jednu stranu tak předpokládáme, že do jednociferných čísel se dostane meziroční inflace již v červnu, kdy náš předběžný odhad počítá s hodnotou pod 10 %. Na druhou stranu i nadále očekáváme, že návrat ke 2 % bude jen pozvolný, a i v příštím roce se inflace bude držet spíše nad horní úrovní tolerančního pásma. Pro celý letošní rok počítáme s inflací v průměrné výši 11,3 %, kdy rizika se aktuálně jeví jako vyvážená, Pro rok 2024 předpokládáme inflaci v průměru na 3,7 %, jako hrozbu pak vnímáme zejména současný vývoj na trhu práce, kdy data o mzdách za Q1’23 sice nabídka relativně umírněný pohled, jejich dlouhodobější nominální růst na úrovni poblíž 10 % ale představuje silnou výzvu pro dosažení 2% inflačního cíle.