To, že spotřebitelské ceny v září oproti srpnu poklesnou, se očekávalo, ale výrazný meziměsíční pokles o 0,7 % překvapil. Meziroční dynamika spotřebitelské inflace i díky tomu zpomalila na 6,9 % ze srpnových 8,5 %. Pod hladinou 7 % se meziroční inflace naposledy nacházela v prosinci 2021. ČNB pro září prognózovala meziroční růst inflace na 7,2 %. V tomto kontextu je možné brát zářijovou inflaci jako argument pro to, aby ČNB zahájila první snižování úrokových sazeb již na listopadovém zasedání, respektive šířeji již v letošním 4. čtvrtletí.
Pod hladinou 7 % se meziroční inflace naposledy nacházela v prosinci 2021.
Co stálo v září za meziměsíčním poklesem cenové hladiny? Primárně se jednalo o tři oddíly spotřebního koše. Nejvýraznější dopad měly ceny dovolených s komplexnímu službami, které meziměsíčně poklesly o více jak pětinu, tj. oddíl rekreace a kultura. V tomto případě se jedná o sezónní záležitost po skončení hlavní letní sezóny dovolených. Dalším oddílem, kde došlo k poklesu cen byly v září potraviny (pokles o 1,6 %). Do cen potravin se konečně začíná více promítat pokles cen zemědělských výrobců a v září, ale v září i sezónnost. A v neposlední řadě v září poklesly i ceny v oddílu bydlení, a to díky zlevnění zemního plynu a elektřiny. V září sice zdražily pohonné hmoty, ale meziměsíční pokles cenové hladiny nedokázaly zvrátit.
V meziročním srovnání v září růst cenové hladiny zvolnil na zmiňovaných 6,9 %. Hlavními zdroji růstu meziroční inflace i v září zůstaly oddíly bydlení s energiemi a potraviny, které se dohromady podílely na růstu inflace více jak z poloviny. Meziroční tempo inflace však v posledních měsících jak u potravin, tak u bydlení s energiemi významně zpomaluje. K dalšímu zvolnění meziroční cenové dynamiky došlo v září u imputovaného nájemného (již jen 0,1 %). Ceny služeb v srpnu vzrostly o 6,7 % a ceny zboží o 7,0 %.
Co očekávat v nadcházejících měsících? Říjen přinese opětovné zrychlení meziročního tempa inflace a to nad 8 % (8,4 % v případě, že v říjnu oproti září bude nulový růst cenové hladiny). Důvodem tohoto skokového cenového růstu bude tzv. Úsporný tarif (efekt přechodně nižší statistické základny z loňského 4. čtvrtletí). Pozitivem je, že se vzhledem k vývoji cen zemědělských výrobců otevírá prostor pro zlevňování potravin. Mírně proinflační riziko pro 4. čtvrtletí představuje růst cen pohonných hmot. V souhrnu za celý letošní rok se bude růst cenové hladiny pravděpodobně pohybovat lehce pod 11 %.
Říjen přinese opětovné zrychlení meziročního tempa inflace a to nad 8 %.
Pro příští rok je podle mě i nadále reálné, že se spotřebitelská inflace vrátí ke 2 %, tj. inflačnímu cíli ČNB. Neznámou je v tomto směru jak lednové přecenění zboží a služeb, tak i ceny elektřiny v návaznosti na znovuzačlenění poplatků za obnovitelné zdroje energie a rozhodnutí ERÚ ohledně nárůstu regulované složky.
Autorem textu je Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta