Maloobchodní tržby v listopadu pokračovaly v poklesu

checkout-4762569_1280

Maloobchodní tržby v listopadu pokračovaly v poklesu. Oproti říjnu se snížily o 0,3 % a v meziročním srovnání o 8,7 %. „Pokles maloobchodu jde ruku v ruce se slabou spotřebitelskou důvěrou a hlubokým poklesem reálných mezd českých domácností,“ podotýká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

V meziměsíčním srovnání v listopadu poklesly tržby za potraviny, zatímco tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty mírně vzrostly. Prodejům pohonných hmot nepochybně pomohlo postupné snižování cen na čerpacích stanicích, zatímco prodeje potravin byly negativně ovlivněny vysokou inflací v tomto oddílu spotřebního koše.

V meziročním srovnání klesaly v listopadu tržby až na výjimky (specializované prodejny s kosmetickými a toaletními výrobky) ve všech segmentech maloobchodu. Klesaly prodeje výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, prodeje počítačů, prodeje oděvů a obuvi a v neposlední řadě i internetovým obchodům.

„Trend negativního vývoje maloobchodu byl již nastartován ve druhé polovině roku 2021 a v průběhu celého loňského roku docházelo v průměru k setrvalému poklesu maloobchodních tržeb. Ani začátek nového roku v maloobchodu zásadnější obrat k lepšímu nepřinese a utlumený spotřebitelský apetit se bude negativně promítat do spotřeby domácností. Reálné mzdy českých domácností jsou velmi silně zasaženy vysokou inflací, která se navíc koncentruje do citlivých položek jako energie a potraviny,“ říká Miroslav Novák.

 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat