Maloobchodní tržby v červnu oproti květnu vzrostly o 0,3 %

Maloobchodní tržby v červnu oproti květnu vzrostly o 0,3 %. V meziročním srovnání však zůstává maloobchod i nadále v červených číslech, když tržby poklesly o 4,1 %. Tempo meziročního poklesu se však alespoň snižuje. V souhrnu se však zatím nic nemění na tom, že české domácnosti šetří a maloobchodní tržby ve stálých cenách zůstávají na úrovni roku 2018. Pokud tedy nepočítáme několik specifických měsíců z let 2020 a 2021, kdy byly omezené prodeje kvůli koronavirovým opatřením.

Červnová čísla z maloobchodu zároveň naznačují, že ve 2. čtvrtletí mělo být obdobím stabilizace maloobchodu, avšak stabilizace na velmi nízkých úrovních. Mezikvartální pokles maloobchodu totiž trvá nepřetržitě od 4. čtvrtletí r. 2021 a právě 2. čtvrtletí r. 2023 bude velmi pravděpobně pomyslným dnem této časové řady.

Detailnější pohled ukazuje, že v červnu oproti květnu vzrostly tržby za pohonné hmoty (0,9 %) a mírně (0,7 %) za potraviny. Část nákupů, a týká se to především potravin, se může přesouvat z Polska zpět do ČR a to kvůli výraznému posílení polského zlotého vůči koruně ve 2. čtvrtletí letošního roku (o necelých 8 %). Tržby za nepotravinářské zboží v červnu naopak o 0,1 % poklesly. V meziročním srovnání opět až na výjimky (kosmetika, farmaceutické zboží, počítače) tržby klesaly ve všech sortimentních skupinách.

Propad maloobchodních tržeb byl v předchozích čtvrtletích velmi hluboký a očekávám, že oživění spotřebitelského apetitu domácností bude ve druhé polovině letošního roku jen velmi pozvolné. Inflace sice odeznívá a růst mezd se začne reálně dostávat do kladných hodnot, ale nálada domácností zůstává nadále značně pošramocena.

Pozitivní je alespoň to, že spotřebitelská důvěra přeci jen začíná ubírat na pesimismu. Obavy z růstu cen s ohledem na zpomalující inflaci odeznívají a domácnosti jsou trochu méně pesimistické ohledně dalšího vývoje ekonomiky a jejich vlastní finanční situace. Velké nákupy tuzemští spotřebitelé však zatím ve větším neplánují.

V souhrnu za celý letošní rok očekávám pokles maloobchodních tržeb zhruba o 4 % a v případě déletrvající „blbé“ nálady může být celkový výsledek ještě o něco horší.


Autorem textu je analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat