Lokomotiva netáhne: německé HDP znovu v červených číslech

brandenburger-tor-201939_1280

Kondice německé ekonomiky zůstává i ve druhé polovině tohoto roku nevalná. Předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí sice překvapil trhy lehce pozitivně, i tak však největší evropská ekonomika mezikvartálně poklesla o 0,1 %. Slabá růstová dynamika přitom není ničím novým – německá ekonomika přešlapuje na místě již šest kvartálů v řadě a jako poslední z hlavních ekonomik eurozóny ještě nedokázala viditelně překonat svou před-pandemickou úroveň.

Na detailní strukturu německého HDP si budeme muset počkat až do konce listopadu, dle komentáře statistického úřadu však stála za útlumem především slabší spotřeba domácností, a to navzdory zvolnění inflačních tlaků. Překvapivá je i zmínka o růstu investiční aktivity vzhledem k vyloženě mizerné náladě v německém průmyslu (Ifo i PMI). Tu navíc podtrhují i tvrdá data z německé průmyslové výroby, která v meziměsíčním srovnání klesá již od května.

Dohromady platí, že německá ekonomika zůstává pod tlakem cyklických i strukturálních problémů. V prvním případě jde o stále zvýšenou míru inflace, restriktivní působení úrokových sazeb nebo slabší výkon čínské ekonomiky. Ta je přitom nejen klíčovým exportním trhem, ale ve stále větší míře také hlavním vyzyvatelem německých výrobců, především na poli elektromobility.

K tomu je stran strukturálních problémů potřeba přidat i energetickou transformaci probíhající na pozadí stále relativně drahých energií. Přestože je dnes cena evropského plynu (TTF) podstatně nižší než v minulém roce, oproti Spojeným státům jde o pětinásobek. A to představuje již nyní vážnou hrozbu pro konkurenceschopnost německého průmyslu, zvláště jeho energeticky náročného segmentu v čele s chemickým, kovozpracujícím apod.

Z těchto důvodů máme za to, že německá ekonomika bude balancovat na hraně recese i ve zbytku tohoto roku. A to rozhodně není dobrá zpráva pro tuzemskou ekonomiku, jak ostatně ukázal i dnešní bleskový odhad HDP za třetí čtvrtletí. Česká ekonomika vykázala mezikvartální pokles o 0,3 %, přičemž dle očekávání byla na vině především slabá zahraniční poptávka, zatímco domácí poptávka stagnovala. Jedná se přitom o podstatně horší výsledek, než prognózovala ČNB (+0,7 % q/q), a proto může být dnešní číslo argumentem pro první snížení úrokových sazeb již v tomto týdnu.


Autorem textu je Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat