Květnový výsledek průmyslu byl až nad očekávání dobrý

Škoda Auto a.s., závod Vrchlabí

Průmyslová produkce v květnu oproti dubnu vzrostla o 1,6 % a ve zpracovatelském průmyslu dokonce o 3,5 %. V meziročním srovnání průmysl vzrostl o 1,4 % a to opět primárně díky motorovým vozidlům. Nové zakázky v květnu však meziročně poklesly o 4,4 %.

V meziměsíčním srovnání v květnu výrazně vzrostla především výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (54,2 %), ale velmi solidní růst vykázala i další odvětví jako výroba farmaceutických výrobků, výroba počítačů, strojírenství či produkce automobilů. Výrazně naopak meziměsíčně poklesla výroba elektřiny, plynu a tepla a to především kvůli plánovaným odstávkám a nižší produkce uhelných elektráren.

I nadále platí, že k meziročnímu růstu průmyslu v květnu dominantně přispívala produkce motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a konkrétně v květnu i strojírenství či výroba elektrických zařízení. Produkce ve většině průmyslových odvětvích však v květnu opět meziročně klesala, což platilo především pro energeticky náročná odvětví (nekovové minerální výrobky, základní kovy, chemický průmysl).

Nové zakázky v květnu však nepřesvědčily. Celkově meziročně zakázky poklesly o 4,4 %, přičemž zahraniční zakázky poklesly o 4,7 % a domácí o 3,9 %. Nelze zapomínat na to, že nové zakázky jsou udávány v běžných cenách a jsou tak zkresleny vysokou inflací.

V souhrnu však z květnových čísel nelze dělat pozitivní závěry pro nadcházející měsíce. Produkce automobilů ve druhé polovině letošního roku totiž přestane být zkreslována velmi nízkou statistickou základnou, takže i meziroční růst výroby automobilů nebude zdaleka tak impozantní jako v první polovině letošního roku. Indexy podnikatelských nálad v ČR i v Německu vypadají velmi slabě a signalizují poměrně prudký pokles nových zakázek. V souhrnu v letošním roce očekávám pokles průmyslu mezi 1 – 2 %. Pokud bude pokračovat pokles poptávky, tak celkový pokles průmyslu bude ještě hlubší.


Autorem textu je Miroslav Novák, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat