Koruna zpět na trase pomalého oslabování

Česká koruna

Zatímco na začátku listopadu koruna posilovala díky zčásti překvapivému rozhodnutí bankovní rady ČNB o stabilitě sazeb, v minulém týdnu se vrátila k předchozímu trendu a pohybuje se nad 24,50 EUR/CZK. Většina příchozích dat přitom působila spíše jestřábím dojmem a ve směru možné stability sazeb i na prosincovém zasedání.

V pátek zveřejněný výsledek inflace skončil nad odhadem ČNB i trhu a meziroční růst cen o 8,5 % je stále vysoko nad cílem ČNB, byť tentokrát z velké části ovlivněný statistickými efekty. Bez vlivu úsporného tarifu, představeného loni v říjnu, by meziroční inflace dosáhla 5,8 %. V současné chvíli tak meziroční inflace nenabízí komplexní pohled na vývoj cen v české ekonomice a například sezónně očištěný meziměsíční růst cen bez regulovaných a administrativních cen nabízí realističtější pohled, kdy anualizovaná hodnota se již druhý měsíc v řadě dostala pod 2 %.

V pátek byl zároveň zveřejněn zápis z posledního zasedání ČNB, který nenabízí příliš vodítek, že by měla bankovní rada inklinovat k prosincovému snížení sazeb. Naopak obsahuje jestřábí informace, jako že „převažoval názor, že v prostředí zvýšených inflačních očekávání je pro dosažení inflačního cíle optimální reakcí stabilita sazeb po delší dobu.“ Na druhou stranu, zápis z předcházejícího říjnového zasedání nabídl spíše více holubičí vyznění, po kterém ale bankovní rada sáhla po stabilitě sazeb.

I proto investoři na zápis výrazněji nereagovali a oslabující koruna může reflektovat očekávání zužujícího se úrokového diferenciálu bez ohledu na to, jestli k prvnímu snížení dojde koncem tohoto roku nebo až začátkem příštího roku.

Tento týden má potenciál kurz koruny ovlivnit zejména zahraniční vývoj, kdy v americké ekonomice vycházejí zásadní ekonomická data včetně výsledku inflace (úterý) a maloobchodních tržeb (středa). Případná silnější dynamika především u americké jádrové inflace by mohla oživit sázky na zvýšení sazeb ze strany Fedu a vést k oslabení evropských měn. Pro konec roku i nadále očekáváme kurz okolo 24,50 EUR/CZK, byť případné prosincové snížení by patrně mohlo vést k oslabení koruny na o něco slabší úrovně.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat