Koruna získala podporu jak z domova, tak ze zahraničí

the-value-of-the-g13d87d0fa_1280

V minulém týdnu se koruna pohybovala v souladu s měnami v regionu, k posílení ji ale pomohly i více jestřábí komentáře, které do médií vypustili noví členové bankovní rady ČNB J. Kubíček a J. Procházka. Domácí měna tak otestovala nové nejsilnější úrovně od roku 2008 v okolí 23,25 EUR/CZK, ke konci týdne ale část zisků ztratila.

Z pohledu globálního sentimentu pomohl především přesun investorů do Evropy. Data z eurozóny naznačují postupný odraz ode dna, situace v USA naopak zůstává více nepřehledná a rostou obavy o možnosti propadu ekonomiky do recese. To reflektují i předpoklady ohledně měnové politiky, kdy zatímco od ECB očekávají investoři tři další hiky a stabilitu trvající minimálně do konce letošního roku, u Fedu stále sázejí na nutnost letošního snižování sazeb.

A to i navzdory takřka kompletně naceněnému květnovému hiku. Tyto předpoklady se pak projevily na měnovém trhu, kdy euro v průběhu týdne vystoupalo nad 1,10 EUR/USD, kde se pohybovalo naposledy před více jak rokem. To následně k silnějším úrovním pomohlo i české koruně.

Tento týden vycházejí spíše měkká ekonomická data, jako je německý index ZEW (úterý) nebo indexy nákupních manažerů v hlavních ekonomikách světa (pátek). Právě tato vpředhledící čísla ale mají potenciál přidat závaží na jednu či druhou stranu vah mezi Evropou a USA. Pokud bude pokračovat současný trend zlepšujících se vyhlídek v eurozóně, a naopak nejasného výhledu USA, může euro spolu s dalšími evropskými měnami z tohoto trendu těžit, což obvykle pomáhá i koruně vůči euru.

Té zároveň i nadále nedávají prostor k oslabení členové bankovní rady ČNB, kteří jednotně drží jestřábí výraz, a to i navzdory tomu, že centrální banka již šestkrát v řadě rozhodla o nenavýšení sazeb. Spolu s blížící se mediální karanténou očekáváme v tomto týdnu vyjádření i od dalších členů bankovní rady, kteří budou trh předpřipravovat na v květnu zveřejňovanou novou prognózu. V případě výraznějšího překvapení pak mohou kurz koruny ovlivnit i ve středu zveřejňované ceny tuzemských výrobců.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank 

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat