Koruna zažila klidnější týden, zastavila svůj pád

Po skokovém oslabení koruny o zhruba 1 % v důsledku formálního ukončení intervencí ze strany České národní banky zažila česká měna výrazněji klidnější týden. Téměř celý týden se pohybovala okolo úrovně 24,25 EUR/CZK, kam se dostala bezprostředně po zmiňovaném rozhodnutí bankovní rady.

Dalo a stále se dá očekávat, že koruna může být více volatilní na příchozí ekonomická data, jelikož není jisté, zda by ČNB zasáhla proti případnému výraznějšímu oslabení koruny. Nicméně tento předpoklad se nepotvrdil v minulém týdnu, kdy dorazily nejnovější údaje o inflaci v České republice a reakce koruny nebyla žádná.

Ani příchozí výsledek o americké inflaci s českou korunou nijak nezamával. Až v pátek koruna začala mírně posilovat pravděpodobně vlivem zveřejnění záznamu z poslední bankovní rady naznačující více jestřábí postoj, tedy ponechání vyšších úrokových sazeb po delší dobu, které je nastíněno ve dvou alternativních scénářích měnové politiky. Koruna tak odmazala část svých ztrát a nyní se pohybuje těsně nad 24 EUR/CZK.

V tomto týdnu budou zveřejněna tuzemská i globální data, která nemají velký potenciál k tomu, aby vychýlila korunu jakýmkoli směrem. Je tak pravděpodobné, že koruna zažije klidnější týden a bude oscilovat na úrovni, kam se dostala během posledního dne minulého týdne.

Ve zbytku roku ovšem počítáme s dalším oslabováním koruny, které by mělo být zapříčiněno zejména snižujícím se úrokovým diferenciálem, kdy ECB i Fed na svých posledních zasedání zvýšily základní úrokovou sazbu a je otázkou, zda cyklus zvyšování sazeb je již u konce.

Zároveň hlavní scénář analytického týmu ČNB naznačuje, že by během podzimu či nejpozději v zimě mohlo dojít k prvním cutům, s čímž kalkulujeme i my v naší prognóze (do konce roku o 50bb). Ale jak již někteří členové bankovní rady včetně guvernéra Aleše Michla naznačili, je možné, že tento scénář nebude vyslyšen a bankovní rada se bude řídit jedním z alternativních, kde sazby zůstávají delší dobu beze změny.


Autorem textu je Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat