Koruna testuje slabší úrovně i protiinflační strategii ČNB

coin-2420840_1280

Koruna nenechala bez povšimnutí ustupující tuzemské tržní sazby a v minulém týdnu výrazněji oslabila. Depreciace pokračuje i během dneška, kdy koruna prolomila rezistenci na úrovni 24,10 EUR/CZK a v současné době se pohybuje těsně nad ni. Při pohledu na vývoj v regionu je vývoj české koruny podobný s maďarským forintem, naopak polský zlotý v minulém týdnu zůstal stabilní.

Za oslabením české koruny stojí zejména reakce trhu na vývoj tržních sazeb. Například FRA sazby v současné chvíli naznačují očekávání trhu, že do konce roku 2024 sníží ČNB základní úrokovou sazbu o téměř tři procentní body (posun o 50bb za posledních 14 dní), do konce letošního roku o zhruba 60bb.

Výnos dvouletého úrokové swapu poklesl za posledních 14 dní o 40bb a například i mezibankovní sazba PRIBOR na období jednoho roku vykázala za posledních 14 dní pokles o více než 10bb. Trh je tak přesvědčen, že ČNB začne sazby snižovat ještě letos a zároveň ve snižování bude pokračovat relativně svižným tempem.

Tento týden přinese z pohledu koruny kombinaci domácích a globálních vlivů. Vzhledem ke čtvrtečnímu začátku mediální karantény lze očekávat, že na trh dorazí v první polovině tohoto týdne ještě další komentáře členů bankovní rady ČNB před jednáním 3.srpna. Ze zahraničí pak může korunu ovlivnit zasedání Fedu a ECB, kde zejména více jestřábí postoj bankéřů v eurozóně by mohl vytvořit další tlak na kurz koruny vůči euru.

Současný vývoj je v souladu s naší dlouhodobou prognózou, ve které očekáváme oslabení do konce roku k hranici silnější rezistence na úrovni 24,50 EUR/CZK. Tuto úroveň může přitom koruna testovat již dříve, mj. za předpokladu že by příští týden na měnověpolitickém zasedání bankovní rada ČNB překvapila svým hlasováním, případně by otevřela prostor pro možnost snižování již na zářijovém zasedání.

Další zásadní rezistenci pak představuje úroveň poblíž 24,75 EUR/CZK, kde v minulém roce ČNB aktivně intervenovala ve prospěch koruny. Vzhledem k tomu, že samotné oslabování koruny funguje implicitně jako uvolňování měnové politiky, předpokládáme že bankovní rada bude spíše mírnit očekávání trhu a nepřipustí snižování sazeb před Q4’23. Trh ovšem během posledních zasedání příliš nereagoval na jestřábí výroky a prostor pro dlouhodobější posílení koruny zpět pod úroveň 24,0 EUR/CZK tak ve střednědobém horizontu nevidíme.


Autorem analýzy je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat