Koruna spolu s měnami v regionu ztrácela

Koruna minulý týden dále oslabovala a v pátek dokonce atakovala hranici 23,8 EUR/CZK. Částečně k tomu přispěl překvapivě silný pokles cen průmyslových výrobců, což by mělo do budoucna vést i k rychlejšímu tlumení tlaků u konečných cen spotřebitelů. Nižší inflace pak v důsledku představuje i větší naději na uvolněnější měnovou politiku České národní banky, což výhledově snižuje atraktivnost koruny.

Větší měrou se ale v kurzu koruny odráželo dění na globálním trhu, kdy oslabující euro vůči dolaru sebou stáhlo i další měny v evropském regionu, včetně koruny, polského zlotého a maďarského forintu.

Dolar posiloval zejména díky některým více jestřábím komentářům členů Fedu. Zatímco na začátku týdne se trh domníval, že květnové zvýšení sazeb již bylo v současném cyklu utahování měnové politiky poslední, v průběhu týdne se nejistota zvýšila a tržní pravděpodobnost červnového hiku stoupla až k 40 %. Dnes, se začátkem nového týdne, ale sázky trhu opět klesají (<25 %). Euro vůči dolaru dohání část ztrát a více se tak daří i koruně, která se nachází poblíž 23,7 EUR/CZK.

Tento týden bude z pohledu ekonomických dat opět uvolněnější, kdy jediný údaj z domácí ekonomiky – v podobě středečního konjukturálního průzkumu – nemá potenciál kurz koruny výrazněji ovlivnit. I z globální ekonomiky dorazí předstihové ukazatele, například v podobě indexů nákupních manažerů (úterý) nebo německého Ifo indexu (středa). Ty tak mohou posouvat sentiment mezi Spojenými státy a Evropou, ale patrně nepovedou ke skokové změně.

Ostře sledovaná ve vztahu k měnovým kurzům bude i nadále další trajektorie centrálních bank. Od Fedu další hike neočekáváme, na rozdíl od trhu ale nepředpokládáme snižování sazeb už v letošním roce. U ECB očekáváme hike v červnu a červenci, snižování zde patrně přijde ještě později než u Fedu. U ČNB jsme revidovali výhled, kdy ani nadále nepočítáme letos s hikem, snižování podle nás ale přijde později, až v Q4’23. To představuje riziko o něco pomalejšího oslabování koruny vůči naší prognóze.


Autorem textu je Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by Vás zajímat